Kamudan Haber Haberleri Tümü

Etyen Mahcupyan’a Devlette Kıyak Görev

Gazeteci yazar kimliğiyle bilinen ve hükümet cemaat kavgasında hükümeti destekleyen yazılarıyla tanınan Mahcupyan başbakanlık başdanışmanı olarak dışarıdan atandı.

 Yıllarca çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapan, son olarak Hrant Dink’in ölümünün ardından yıllarca Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni olarak görev yapan Etyen Mahcupyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı bir kararnameyle başbakanlık başdanışmanlığına getirildi. Mahcupyan yazdığı köşe yazılarıyla hükümet cemaat çekişmesinin yaşandığı son iki yılda hükümeti desteklemekteydi. Ayrıca hükümete Ermeni meselesinde orta yolun bulunması, barış sürecinin devam ettirilmesi ve paralel yapıyla mücadele alanlarında etkin destek vereceği düşüncesiyle başbakanlık baş danışmanlığı görevine atanan Mahcupyan’ın uzmanlık alanı olarak Kürt ve Ermeni sorunları üzerine yazılar kaleme aldığı biliniyor. Barış süreci içinde eski başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da akil insanlar heyetine dahil edilen Mahcupyan hali hazırda bu görevi de yürütmeye devam ediyor. Mahcupyan görevi süresince başbakan Ahmet Davutoğlu’na devletle halkın barışması, Ermeni meselesi ve barış sürecinin devam ettirilmesi konusunda etkin destek verecek.

Etyen Mahcupyan genel olarak kaleme aldığı yazılar itibarıyla hükümetin yanında yer alan bir gazeteci olarak görülüyor. Sivilleşme, devletin milletle barışması, azınlık haklarının arttırılması ve bunun gibi pek çok konuda hükümeti destekleyen yazılar kaleme alması onu önce barış sürecinde etkin bir birliktelik sağlanması amacıyla sanat, medya ve iş dünyasından önemli isimlerle yerel kanaat önderleri tarafından kurulan akil insanlar heyetine, daha sonra da başbakanlık başdanışmanlığına kadar atanmasını sağladı. En son Agos gazetesi genel yayın yönetmenliğini yapan Etyen Mahcupyan’ın görevini devretmesi bekleniyor. Biz de kendisine başarılı çalışmalar diliyoruz.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz