Kamudan Haber Haberleri Tümü

Herkesi İlgilendiren Bütçe Görüşmeleri Başladı

2015 yılına ilişkin bütçe görüşmeleri meclis plan ve bütçe komisyonunda başladı. Meclisteki milletvekilleri görüşmelere tam kadro katılıyor.

 Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu yıl önümüzdeki yıl için bütçe görüşmeleri başladı. Başta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olmak üzere pek çok siyasetçi toplantıya katıldı ve önümüzdeki yılın bütçe hesabına bu yıl başlandı. Maliye bürokratları için iki ay kadar sürece bütçe görüşmeleri trafiği şimdi başladı. Her yıl hararetli tartışmalara sebep olan bütçe görüşmeleri yine gergin bir şekilde başladı.

Bütçe görüşmelerinde kurumlara 2015 yılında verilecek bütçeler hesaplanıyor. Vergi gelirlerine göre hesaplanan bütçeler sonucunda hangi kuruma ne kadar ücret ödemesi yapılacağı açıklanıyor. Bütçe görüşmelerinin özellikle memur ataması ve zam haberi bekleyen çalışanlar veya öğrencileri için büyük bir önemi var. Çünkü hükümetin kurumlara verdiği bütçelere göre atama kontenjanları şekilleniyor. Bütçelerin belirlenmesinin ardından hangi kurumun ne kadar personel alacağı belirleniyor, kurumların 2015 yılında vereceği maaşların oranı hesaplanıyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı iş bekleyen atama bekleyen ve memurluk sınavlarına çalışan adaylar için bütçe görüşmelerinin önemli bir yeri var. En çok merak edilen şey ise milli eğitime ne kadar bütçe ayrılacağı hususu. Bilindiği gibi devlet her yıl en fazla bütçeyi milli eğitime ayırıyor. Son birkaç yıldır eğitime ayrılan pay savunma saniyisine ayrılan paydan daha fazla. Bu nedenle en büyük atama her yıl öğretmenlik kadrosuna yapılıyor. Öğretmen atamalarının sayısı artmasına rağmen yıllardır milli eğitimin öğretmen ihtiyacı da kapatılmış değil. Öğretmen ihtiyacının kapatılması için hala 100 binden fazla öğretmenin atamasının yapılması gerekiyor. Şu anda piyasada yüz binlerce eğitim fakültesi mezunu işsiz bekliyor. Bu da demek oluyor ki bakanlık açığı kapatmak için yüz bin atama yapsa bile dışarıda işsiz gezen bir bu kadar daha  öğretmen olacak.

Son olarak bütçe toplantısında CHP’lilerin açtığı pankartlar günün olayı oldu. Bazı vekiller vergilerimizi TOMA’ya değil SOMA’ya kullanın gibi pankartlar açarak görüşmelerde hükümeti ağır bir şekilde eleştirdi. Maliye Bakanı eleştirilere cevap vermedi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz