Kamudan Haber Haberleri Tümü

İnanılmaz Müftüden İnanılmaz Açıklamalar

Yaptığı açıklamalar, müzisyen kişiliği ve diğer pek çok farklı yanlarıyla ülke çapında kısa sürede ünlenen inanılmaz müftü lakaplı Kırklareli il müftü yardımcısı twitter’da ilginç tweetler paylaşıyor.

 Sosyal medya hesabından attığı tweetlerle kısa zamanda gündemi değiştiren ve herkesin diline dolanan isim Adnan Zeki Bıyık. İlginç sözleri ve farklı kişiliğiyle insanların kafasındaki müftü algısını yerle bir eden Kırklareli il müftü yardımcısı Adnan Zeki Bıyık sosyal paylaşım hesabından her gün attığı tweetlerle takipçilerini her gün şaşırtmayı başarıyor.

Genellikle İslamcıların şeriat ve padişahlık rejimini övdüğünü belirten Zeki Bıyık cumhuriyet değerlerine küfreden İslamcıların önce İslam dünyasındaki ve başta da Arabistan’daki uygulamaları incelemelerini ve daha sonra dönüp cumhuriyete ve onun değerlerine küfretmeleri gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet değerlerinin ve kazanımlarının İslam anlayışıyla bire bir uyduğunu söyleyen Zeki Bıyık attığı tweetlerde şunları açıklamaya çalışmış: İnsanlar bazen cumhuriyete ve değerlerine sövüyor. Osmanlı’yı diriltmeye çalışıyor, cumhuriyetin değerlerinin İslam anlayışına uygun olmadığını iddia ediyor. Onlara şöyle bir yanıt vermek istiyoruz. Şeriatla yönetilen ülkelerin durumlarıyla Türkiye’nin durumunu bir karşılaştırsınlar. Demokrasi mi daha iyi  bir  yönetim aracıdır şeriat mı? Elbette ki Allah’ın bizlere Kuran aracılığıyla ilettiği kuralların uygulanması önemlidir ancak günümüzde şeriat kurallarının uygulanmasında ve yorumlanmasında ortaya çıkan sorunlar yüzünden İslam dünyası dünya’daki gelişmelerden kopuk bir şekilde yaşamakta, kısır tartışmaların ötesine geçememektedir. Ancak İslam dünyası bu tartışmaları bırakıp önüne baksa ilerlemiş batı dünyasını yakalayabilir. Bunun için bizim de kısır tartışmalardan  çıkarak ileriye bakmamız gerekir.

Elbette ki hepimiz atalarımızı ve değerlerimizi seviyoruz. Ancak sevmek başka geri getirmek başkadır. Osmanlı Devleti kurulmuş yıkılmış ve yerine yeni bir devlet inşa edilmiştir. Ölen nasıl geri diriltilmeyecekse biten devletler de geri getirilemez. Bu nedenle İslamcı kardeşlerimizin bu düşünceleri oldukça yanlıştır. Cumhuriyetin değerleri İslam’la bire bir örtüşen değerlerdir. Demokrasi istişarenin bir sonucudur ve en doğru  kişinin çoğunluğun iradesiyle seçildiği bir sistemdir. Dinimize de uygundur. Bu nedenle cumhuriyete sövmeden önce cumhuriyet görünümlü krallıkla yönetilen İslam ülkelerinin durumuna bir göz atmak yeterlidir. Bunları gördükçe halimize şükredecek ve cumhuriyeti korumak için daha çok çalışacağız.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz