Kamudan Haber Haberleri Tümü

İş Sağlığına Önem Artıyor

Geçtiğimiz ay torba yasada iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan düzenlemelere rağmen kurallar yetersiz kalınca yeni bir yasa değişikliği yapılması gündeme geldi.

 Çalışma Bakanlığı önümüzdeki günlerde yeni bir iş kanunu tasarısını yayınlayacak. Tasarının yayınlanmasında son birkaç ay içinde yaşadığımız iki büyük maden kazası ile işçi ölüm istatistiklerinin etkili olduğu söyleniyor. İşçilerin ölüm rakamlarına bakacak olursak Türkiye Çin’den sonra Dünya’da ikinci sırada yer alıyor. İşte bu kötü imajın düzeltilmesi için mutlaka her işverenin ve başta da siyasetçilerin gereken önlemleri almaları gerekiyor. İşverenlere ağır cezalar yükleyen yeni yasaların hazırlanması caydırıcılığı arttıracak ve güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlayacaktır.

Taslak metne göre işçileri için gerekli güvenlik önlemlerini almayan firma sahipleri veya yetkililer için para cezalarının arttırılması ve hatta mümkünse hapis cezası gibi daha caydırıcı bir yöntemin getirilmesi düşünülüyor. Yasalarla birlikte sadece cezalandırma değil ödüllendirme sistemi de geliştirilecek. Bir diğer yaptırım ise işçi üzerine olacak işveren gerekli malzemeleri sağlamasına rağmen işçi güvenlik önlemini kendisi almıyorsa bu durum raporla tespit edilirse işçiye para veya hapis cezası verilebilecek.

Yasanın uygulanışının ne kadar mümkün olduğu ise tartışma konusu. Zira geçtiğimiz ay yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte madencilerin özlük hakları büyük oranda iyileştirilmiş, bu durumu protesto etmek isteyen maden sahipleri madenleri kapatarak çalışanlarına maaşlarını ödememişti. İşte bunu da öngören bakanlık yetkilileri hem ödül hem ceza sistemini birlikte geliştirmeye karar verdi. Eğer yapılan denetimlerde üst üste iki yıl boyunca çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği imkanlarını iyi bir şekilde sağlayan bir yönetici olursa o yöneticinin şirketi veya kurumuna yüzde iki oranında SGK vergi indirimi yapılacak. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz