Kamudan Haber Haberleri Tümü

Kahve Tüketimi Çay Tüketimini Geçti

Çay tüketiminin de kahve tüketiminin de çok olduğu ülkemizde, kahve tüketiminin çay tüketimini geçtiği öne sürülüyor. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Bülent Gülçubuk bu konu ile ilgili bir takım açıklamalar yaptı. Son 10 yılı baz alarak kahve tüketiminin üç kat daha fazla olduğunu dile getiren Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, kahve tüketiminin çay tüketimini de geçtiğini ileri sürdü.


Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Bülent Gülçubuk,  çay konulu bir panele katılım sağlamak amacı ile daha önceleri Rize iline gelerek Türkiye'de binlerce üreticinin çay tarımı ile ilgilendiğini ve bu yüzden çayın yalnızca ekonomik bir ürün olmadığını aynı zamanda sosyolojik ve yaşam kültürü bakımından da önemli bir yere sahip olduğu dile getirdi. Çayın dünya genelinde sudan sonra en çok tüketilen içecek olduğunu aktaran Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, Türkiye'nin de dünya genelinde çay tüketimi konusunda 5. sırada yer aldığını söyledi.

Tüketim alışkanlıklarında değişiklik olduğuna değinen Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, dünyada çay tüketiminin diğer içeceklere göre daha yavaş arttığını söylerken, Türkiye'de çay tüketiminin yerini hızlı bir şekilde kahve tüketiminin aldığını söyledi. 10 yıl öncesinde bir kişiye düşen çekirdekli kahve miltarının 200 gram olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, şu anda bu miktarın 550 gram olduğunu belirtiyor. Yani bu durumda 10 yıl içerisinde kahve tüketimi 3 kata kadar bir artış göstermiş bulunuyor. Ülkemizde her 100 kişi arasından 75'i kahve tüketmekte. Bu durumda Türkiye'de de tüketim alışkanlıklarının değişmesi gündeme geliyor.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz