Kamudan Haber Haberleri Tümü

Kilo Kontrolünde Akdeniz Beslenme Formülü

İngiliz uzmanlar, kilo kontrolü yapmaya artık bir son vermek gerektiğini ve bundan daha iyi bir çözüm olduğunu belirti. İşte bu çözüm Akdeniz tarzı beslenmeyi yaşam stili haline dönüştürmek..

 Postgraduate Medical Journal’da yayımlanan bir makalenin konusu Akdeniz beslenme tarzının kalp krizini önlediğini yönündeydi.

Akdeniz beslenme stili sayesinde kilo vermek yada form korumak için düşük yağlı diyetlere gerek kalmıyor.

Makalenin baş yazarı, Kardiyolog Aseem Malhotra konu hakkında şöyle bir açıklam yaptı; “ Sağlıklı ve düzenli beslenme vücut sistemini anında etkiliyor. Bünyesinde fazla yağ bulunan tipik Akdeniz beslenme tarzı insan vücuduna bir iki ay içinde olumlu etkiler bırakıyor. Örneğin; kalp krizine yakalanma ihtimali azalıyor. Bu deneylerle kanıtlanmış bir sonuçtur.

Yayınlanan makalede kalp krizi geçmişi olan kişilerin bu krizin ardından Akdeniz tarzı beslenmeyi hayat stiline dönüştürmeleri kolesterol düşüren statin grubu ilaçlar kullanan hastalara göre ölüm riskinin üç kat azaldığı ispatlanmıştır.

Dr Alison Tedstone bu beslenme tarzının olumlu sonuçlar verdiğini ancak tek başına mucize oluşturan bir şey olmadığına değiniyor. Dr Tedstone “İngiliz hükümeti vatandaşlarına şunu öneriyor; ekmek, pirinç, patates, makarna gibi nişasta içeren besinlerden uzak durun. Sıklıkla meyve ve sebze, ayrıca süt ve süt ürünleri, et, balık, yumurta, fasulye gibi protein bakımından zengin besinler tüketin. Tuz, yağ ve şeker oranları yüksek yiyeceklere çok sık başvurmayın. Kilolu kimseler beslenmelerine daha dikkat etmeli ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemelidir.”şeklinde açıklama yaptı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz