Kamudan Haber Haberleri Tümü

MEB’den Büyük Tasarruf Hamlesi

Bir bilişim öğretmeninin öneresiyle başlayan proje kapsamında atıl durumda kalan bilgisayarlar ihtiyaç sahibi okullara gönderilecek.

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın önemli bir projesi hayata geçiriliyor. Proje kapsamında pek çok okulun bilgisayar ihtiyacı kapatılacak. Bir bilişim öğretmeninin önerisi üzerine değerlendirmeye alınan proje takdir topladı ve bakanlık tarafından onaylandı. Projeye göre başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde okul depolarında kullanılmayan bilgisayarların envanteri tutulacak. Daha sonra ihtiyaç sahibi okullar belirlenecek ve kullanılmayan bilgisayarların kullanıma elverişli olup olmadığı incelenecek. Kullanıma uygun olduğu belirlenen bilgisayarlar ihtiyaç sahibi okullara gönderilecek. Böylece okulların ihtiyaçları çok daha düşük bir maliyetle karşılanmış olacak. Bakanlığın her yıl milyonlarca TL ödeyerek aldığı bilgisayarlar yerine depolarda kullanılmayan bilgisayarlar tamir edilecek ve öğrencilerin hizmetine sunulacak.

Proje ayrıca bakanlığa bağlı okullarda ve müdürlüklerde kullanılan bilgisayarların verimliliğini de sağlayacak. Yani bilgisayarların tamamı kullanıma açık olacak, bozuklar tamir edilecek ve ihtiyaç sahibi okullara gönderilecek. Okulların bilgisayar sorunları böylece tamamen çözülecek. Proje kapsamında sadece bilgisayarların değil pek çok farklı yazılım ve donanımın da belirleneceği ve bunların da projeye dahil edileceği belirtiliyor. Yani sadece bilgisayarların değil yazıcıların, tonerlerin, klavye, fare, monitör ve bunlar gibi farklı farklı 56 parçanın daha tespiti yapılacak. Böylece bakanlık bünyesinde atıl duruma düşmüş tüm teknolojik aletler kullanıma açılarak bütçeden milyonlarca TL’lik tasarruf sağlanacak. Yetkililerin yaptığı açıklamada uzun vadede proje sayesinde 100 Milyon TL’lik tasarruf sağlanacağı söyleniyor. Bir bilişim öğretmeninin beyninde yanan bir ışık ülke ekonomimize ne kadar büyük bir katkıda bulunuyor değil mi?

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz