Kamudan Haber Haberleri Tümü

Merkezi Yerleştirmede Sözleşmeli Kontenjanları

Merkezi yerleştirmeye sayılı günler kala tercih yapacak adaylar sözleşmeli memurluklar ile kadrolu memurluklar arasında tercih yapmakta zorlanıyor.

 Merkezi yerleştirmede iki çeşit memurluk alanı bulunuyor. Bunlardan birisi kadrolu devlet memurluğu iken diğeri ise sözleşmeli kamu iktisadi teşebbüsleri memurluğudur. Kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışanlar sözleşmeli işçi statüsünde çalıştığını zannetmektedir. Çünkü kurumun adı sözleşmeli işçiliği andırmaktadır. Ancak buralarda çalışanlar sadece işçiler değildir. KİT’ler pek çok sözleşmeli memurun da çalıştığı alanlardır ve genellikle merkezi atamalarda KİT’lere işçi değil memur ataması yapılır. Sözleşmeli işçilik olarak tabir edilen kavram geçici işçilik alanlarıdır. Devlet kurumları geçici olarak ihtiyaç duyduğu alanlarda süresi altı ay ile bir yıla yakın alanlarda görev yapmak suretiyle personel alımı yapar ve süre bitince sözleşme feshedilir.

Ancak sözleşmeli KİT personeli kadrosu bundan tamamen farklıdır. Evet personel sözleşmeli olarak görev yapar ancak sözleşmeli personel tıpkı kadrolu memur gibi çalışır. Sözleşmesi belirlenen sürelerde sürekli olarak yenilenir. Sadece özlük hakları kadrolu memurların aksine biraz daha düşüktür o kadar. Yani geçici işçiler gibi her an görevlerinden alınma korkusuyla çalışmazlar. Bu personelin ne zaman görevden alınacağı zaten kanunlarla belirlenmiştir. Mevzuata göre bu personellerin görevden alınması oldukça zordur. Ancak yine de kadrolu memurlar gibi yüzde yüz iş garantileri yoktur. Ancak işçiler gibi her an atılma korkusuyla da çalışmazlar.

Eğer çalışılan kamu kurumları özelleştirilirse burada çalışanlar ya kurumda kalıp kaderlerine razı olmayı ya da başka bir kamu kurumunda çalışma tercihinde bulunarak  kadroya geçmeyi tercih ederler. Çoğunlukla ikinci yol tercih edilmektedir. KİT personelinin maaşı bazen kadrolu diğer kurum çalışanlarından bile daha fazladır. Bu nedenle KİT memurluğu düşünen adayların tereddüt etmelerine hiç de gerek yoktur.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz