Kamudan Haber Haberleri Tümü

Meteoroloji Çalışanına Uçuş Tazminatı

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü çalışanlarına havacılık tazminatı verilmesi konusunda bir gelişme yaşanmaması personeli rahatsız ediyor.

 DMGİ çalışanlarına verilecek olan havacılık tazminatı adlı düzenleme aslında 2013 yılında müzakere edilip yasalaşmıştı. Buna göre çalışanlara yaptıkları görev nedeniyle verilecek ek ücretlerle maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Ne var ki verilen sözler tutulmadı, yasalara rağmen herhangi bir adım atılmadı. Kurum yetkilileri ve milletvekillerine, üst kurullarına konu hakkında pek çok soru gelmekte ancak hiçbiri yanıtlanamamakta. Neden her şeye rağmen personele adı geçen tazminatın ödenmediği hiçbir makam tarafından bilinmemektedir. Bütün üst düzey yöneticiler soru karşısında papağan gibi aynı cevabı vermekte ve kısa zamanda yürürlüğe girecek, gereken neyse yapılacak hiç meraklanmayın, biraz sabredin süreç yavaş işliyor gibi geçiştirici yanıtlar veriliyor.

Konu hakkında Meteoroloji tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre meteoroloji ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi arasındaki protokol kapsamında meteoroloji çalışanlarının uçuş sahalarını kullanması sonucu verdiği ödemeler Eurocontrol adı verilen bir teşkilattan bir süre sonra geri alınmaktadır. Ancak kamu kurumlarının döner sermayesine göre belirlenen ücretler çalışanlara geri iade edilmektedir. Yani bu durum döner sermaye payı olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi çalışanlarına aktarılmaktadır. Aynı durum meteoroloji için de geçerli olmakla birlikte meteoroloji uluslar arası statüdeki bir organizasyondan aldığı ödemeleri personeline tazminat olarak yansıtmamaktadır. Geçen yıl konu hakkında yasal bir düzenleme yapılacağı söylense de söylenceler havada kalmış ve daha ileriye geçilememiştir. Meteoroloji her yıl 27 Milyon TL gibi bir ücreti Eurocontrol’den almaktadır. Bu ücretin personele tazminat veya döner sermaye geliri olarak bir şekilde yansıtılması gerekmektedir. Eğer bu durum böyle devam ederse yapılacak incelemelerde kurumun suç işlediği anlaşılabilir ve yaptığımız milletler arası anlaşmalar iptal edilerek gelirler tamamen kesilebilir. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz