Kamudan Haber Haberleri Tümü

Obezite Her Geçen Gün Artmaya Devam Ediyor

İstanbul'da gerçekleştirilen "Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu"nda obezite ile savaş ve düzenli beslenme ile ilgili bazı konular ele alındı. "Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu" Sabri Ülker Merkezi tarafınca organize edilmiş olup bu sempozyumda sağlık alanı ile ilgili birçok konu ele alındı.


Obezitenin her dönem popüler bir rahatsızlık olduğu biliniyor. Fakat dünya genelinde obeziteye yakalanan insan sayısı gittikçe artıyor. Bu artış Türkiye'de de var. Bu yüzden birçok insanın obezite ile nasıl savaşacağını ve sağlıklı bir beslenme düzenini nasıl uygulaması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Merkezi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Üyesi olan Prof. Dr. Robert Farese, karbonhidrat ve şeker tüketimi ile ilgili bazı önemli bilgiler verdi. Hücre biyolojisi üzerinde yapılmış olan bir takım çalışmalar ile elde edilen yeni bulgular iyi olduğunu belirten  Prof. Dr. Robert Farese, yapılan araştırmalarda hücrelerin nasıl yağlandığının çözülmeye çalıştığını söyledi.

Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Merkezi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Üyesi olan Prof. Dr. Robert Farese, obezite ile diyabet arasında güçlü bir bağ olduğunu dile getirirken, insülin eksikliğinin diyabete sebep olduğunu ve vücutta bulunan yağ oranı ile birlikte insülin direncinin de arttığını söylüyor. Yağlanmayı tetikleyen iki enzim olduğunu söyleyen Prof. Dr. Robert Farese, hücrenin içinde bulunan trigliseridi baskılama amacı ile bir ilaç ürettiklerini fakat bu ilacın hayvanlar üzerinde denendiğinde olumlu sonuçlar verdiğini, insanlara ise yan etki yaptığını ifade etti.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz