Kamudan Haber Haberleri Tümü

Okullardaki Enerji Tasarrufu Meyvelerini Vermeye Başladı

VİKO tarafından başlatılan enerji tasarrufu projesi sayesinde İstanbul'daki okullarda %30'a varan enerji tasarrufu sağlandı. Projenin yaygınlaştırılması ile uygulamanın Türkiye genelinde ses getirmesi bekleniyor.

 Her toplumun geleceğinin şekillenmesinde en önemli konulardan bir tanesi şüphesiz ki eğitim.  Ancak her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de eğitim giderleri için çok geniş bir bütçe ayrılıyor. Bu geniş bütçe her ne kadar gerekli olsa da eğitim için harcanan enerji bazen okullarda yüklü faturaların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Yapılan araştırmalara göre İstanbul’da bulunan sadece ilköğretim okullarının elektrik masrafları aşağı yukarı 30 milyonu buluyor. Yapılan araştırmalar ise okullarda yapılan enerji israfının ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koyuyor. Okullarda var olan bu israfın önlenmesi amacıyla başlatılan projede geçtiğimiz yıl ünlü elektronik devi Panasonic tarafından satın alınan VİKO önemli görev üstleniyor.

2012 yılında MEB tarafından başlatılan proje ile her okuldan bir öğretmen seçilerek verilen eğitim doğrultusunda enerji yöneticisi olarak görevlendirildi. Bu uygulamanın ardından okullarda enerji tasarrufu açısından adeta bir yarış başlatıldı. Yapılan bu çalışmanın ardından öğrenci ve öğretmenlerin bilinçlendirilmesi sayesinde okullardaki faturalar %20 oranında azaltıldı.

Okullardaki çizgi film atölyelerinde çocuklar çizgi filmler sayesinde enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirilmeye çalışıldı.

 İstanbul’da pilot bölge olarak Sancaktepe’de250 bin öğrenciye ulaşılarak 600okulda tasarruf sağlanmaya çalışıldı. Kurulan tiyatro grubu ile her gün bir okulda enerji tasarrufu konulu oyun sergilendi. Duvarlara enerji tasarrufu ile ilgili yazılar asıldı. Yapılan bu çalışmalar sayesinde bazı okullarda %30 enerji tasarrufu sağlanırken kağıttan suya kadar birçok alanda bilinçlenmenin sağlanması hedeflendi.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz