Kamudan Haber Haberleri Tümü

Sağlık Bakanlığı’ndan Müjdeli Personel Haberi

Sağlık Bakanı Doktor Mehmet Müezzinoğlu yaptığı basın açıklamasında önümüzdeki yıl kamuya 20 bin doktorun alınacağını söyledi.

 Kamuda doktor açığının 70-80 bin kadar olduğunu belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önümüzdeki yıl bütçenin geçmesi halinde bakanlığa verilen bütçe doğrultusunda 20 bin doktor ve sağlık personelinin alınacağını söyledi. Bu sayede açık büyük oranda azalacak. Ancak açık sadece doktorluk alanında değil. Neredeyse tüm kadrolarda bulunuyor. Aynı sayıda hemşire ve sağlık teknikeri de istihdam edildiği vakit nüfusla orantılı bir sağlık çalışanı olacağı için sağlıkta kalite daha da artacaktır. Ancak bakanlığa her yıl belirli oranda bütçe verildiğini ve bu orana göre personel alımı yapabildiklerini belirten Müezzinoğlu önümüzdeki yıl tüm zamanların en büyük sağlık personeli alımını gerçekleştireceklerini söyledi. Doktor ve hemşire alım kontenjanının 20 bin olduğunu ancak kadro belirlemelerini henüz yapmadıklarını söyleyen Müezzinoğlu açığın yavaşça kapatılabileceğini söyledi.

Gazetecilerin uzman doktor açığını hatırlatması üzerine rakamları paylaşan sayın bakan kamuda uzman doktor açığının en az doktor ve hemşire kadar çok olduğunu belirtti. Uzman yetişmesinin zor olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu şu anda her alanda toplam 20 bin uzman doktor açığının olduğunu ancak bilindiği gibi uzmanlığın mesleki gelişimle ve tecrübeyle olabileceğini söyledi. Uzman doktor açığının kapatılması için on yıl gibi uzun bir süreye ihtiyaç duyulduğunu belirten Müezzinoğlu bu yıl yapılacak atamalarda daha çok pratisyen hekim ve aile hekimi ataması yapılacağını söyledi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz