Kamudan Haber Haberleri Tümü

Teşviklerde İstenilene Ulaşılamadı

Milli eğitim, özel okullar için teşvik paketini hazırlarken 250 bin öğrencinin bundan faydalanmasını istemişti ancak belirlenen sayıya yaklaşılamadı bile.

 Öğrencilerin okudukları okullar ve ailelerinin maddi durumlarına göre yıllık okul ücretlerinin 2500 ile 3500 TL’ye kadar olan kısmını bakanlığın ödeyeceği özel okullara teşvik paketinin ayrıntıları henüz yeni belli oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada teşvik için aslında 250 bin sayısının çok üstünde 380 bin kişilik büyük bir başvurunun olduğunu ancak yapılan değerlendirmeler sonucu yüz binlerce öğrenci velisinin maddi durumu yeterli olduğu için başvuruları kabul edilmedi. Başvurusu kabul edilen öğrencilerin velileri çocuklarını okullara kaydettirmedi. 185 bin öğrenci velisi için teşvik verildi. Bunlardan 166 bini okullara kayıt yaptırırken geri kalan kısım belirlenen tarihlerde okullara kayıt yaptıramadığı için hakkını kaybetti. Yani bakanlık hedeflediği rakamın sadece yarısına yakın bir kısma ulaşabildi. Zaten veliler için de teşvik ücretleri yeterince yüksek gelmemişti. Ortalama bir okul ücretinin on veya on beş bin tl olduğunu varsayacak olursak bakanlığın verdiği en yüksek teşvik primi 3500 TL. Yani okul ücretinin dörtte biri kadar bir ücret. Ayrıca bakanlık bu ücreti tek seferde de vermiyor. Bakanlık ödemeleri üç taksit halinde yapıyor.

Teşvik almaya hak kazanan öğrenci velisine ücretin %35’i kayıt yaptırdığı eylül ekim döneminde, ikinci %35’lik kısım şubat mart döneminde, son taksit ise %30 olarak haziran ayının başında ödenecek. Yani 3500 TL alan bir öğrencinin velisi üç taksit halinde en fazla 1250’şer TL alabilecek. Okul taksitlerini her ay ortalama 2000 TL yatıran bir veli için maalesef bu rakam fazla yüksek değil.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz