Kamudan Haber Haberleri Tümü

Türkiye İle Terörle Mücadele Noktasında İşbirliği İçerisinde Olacağız

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yaptığı anlaşmalar kapsamında vize serbestisi uygulamasının başlaması için AB, Türkiye'den terörle mücadele ile ilgili yasalardaki kapsamları daraltmasını talep etmişti. Türkiye'nin içerisinde bulunduğu durum içerisinde bunun mümkün olmadığını belirten Türk yetkililer, yine de yapılabilecek çalışmaların özveriyle yapıldığını söyledi.

 AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber, konuyla ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu. Haber, terörle mücadele noktasında Türkiye'nin yanında olduklarını, ancak yasalarda insan hakları adına değişmesi gereken bazı kriterlerin olduğunu ifade etti.

Haber, terörle mücadele konusunda Türkiye ile her zaman işbirlirliği içinde olduklarını, ancak terörle mücadele noktasında işbirliğinin devam edebilmesi için iki taraf arasında hukuki uygulamaların da uyumlu olması gerektiğini söyledi. Avrupa Günü ve Anneler Günü kapsamında CerModern'de anne ve çocuklarına yönelik olan etkinlikte, AB Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal, İngiltere Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve Hollanda Ankara Büyükelçisi Keen Cornelis van Rij de bulunuyordu.

AB Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal, etkinlikte bir konuşmada bulundu. Soysal, AB Günü'nün bir barış günü olduğunun birçok ülke tarafından bilindiğini, Türkiye'nin de kendisini AB'nin bir parçası olarak gördüğünü ve küresel barış noktasında herkes kadar çaba gösteren bir ülke olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Gerçekleşen etkinliğin ardından basın mensuplarının yönelttiği soruları cevaplayan Hansjörg Haber, kendisine Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki yasasında ve terör tanımında bir değişiklik yapıp yapmayacağı konusunda ne düşündüğü hakkında yöneltilen soru sonrasında görüşlerini paylaştı.

Haber, PKK'nın AB'de yasaklandığını hatırlatarak AB'nin Türkiye'nin terörle mücadelesini asla inkar etmediğini, ancak ortadaki işbirliğinin devam etmesi için iki tarafın da hukuki dayanaklarının arasında bir uzlaşma olması gerektiğini belirtti. Haber, bu noktada iki taraf arasındaki anlaşmaların hayata geçirilebilmesi için yetkililerin bir araya gelerek hangi alanlarda çalışma yapılması gerektiğini belirlemesi ve bu konularda hamleler yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz