Kamudan Haber Haberleri Tümü

Üniversite Hocalarının Maaşları Yanlış Gösteriliyor

Akademik personele maaş iyileştirmesinin yapılacağı haberi yayıldıktan sonra büyük bir bilgi kirliliği yaşandı. Bazı kıdemli üniversite hocalarının maaşları düşük gösterilerek gerçek maaşlar örtbas ediliyor.

 Şu aralar TBMM çatısı altında görüşmeleri devam eden üniversite hocalarının maaşlarında iyileştirme yapılmasına yönelik kanun teklifi basın yayın organlarının farklı bilgiler vermesine neden oldu. Henüz yasalaşmadığı ve ayrıntıları tam olarak bilinmediği için zam oranları belli değilken üstüne bir de basında akademisyenlerin şu anki maaşlarının yanlış aktarılması toplumda büyükbir bilgi kirliliğinin yayılmasına neden olmuş durumda. Farklı haber sitelerinde farklı farklı maaş tablolarının yer alması okuyucuları şaşırtıyor. Hazırlanan şu anki yasa akademisyenlerin maaşlarında zam yapmıyor. Maaş zamları zaten her yıl devlet memurları için öngörülen toplu sözleşmelerle belirlendiği için maaş düzenlemesiyle bir ilgisi yok. Akademisyenlere maaş iyileştirmesi sadece tazminat alan akademisyenler için geçerli olacak. Akademisyenlere verilen tazminat ücretlerinde büyük zamlar yapılmak suretiyle maaşlar belirlenecek. Tazminatların eklenmesiyle birlikte akademisyenlerin maaşlarında artış yaşanacak. Ortalama bir akademisyen maaşında maaş iyileştirmesinin ardından en az 730 TL’lik bir artış yapılacak.

Şu anda internet sitelerinde yer alan akademisyen maaş ücretlerine pek çok tazminat ücreti eklenmemiştir. Mesela yabancı dil tazminatı, akademik geliştirme tazminatı eğitim öğretim ödeneği. Bu gibi ödenekler dahil edilmeden lanse edilen maaşlar akademisyen maaşlarını düşük göstermektedir. Oysa ki bir deneyimli profesörün sadece ham maaşı 5100 TL civarındadır. Bu maaşa yukarıda belirtilen tazminat ödemelerinin eklenmesiyle birlikte bu maaşlarda gözle görülür artış yaşanacaktır. Üstüne maaşlara iyileştirme gelince bazı profesörlerin aylık maaşları 6500 TL’ye yakın olacaktır. Teşvik ödeneği alan profesörün maaşı ikiye bile katlanabilir. Bunlar dikkate alınarak akademisyen maaşlarının değerlendirilmesinde yarar vardır. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz