Kamudan Haber Haberleri Tümü

Yeni Başbakan Seçildi

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu, başbakanlık görevini bırakacağını ve partisinin de olağanüstü bir kongreye gideceğini kamuoyuna duyurmuştu.

Kongrenin yapılmasına sayılı günler kala vatandaşın ve özellikle de Ak Parti seçmeninin aklındaki soru ise başbakanın kim olacağı. İçeriden alınan bilgilere göre kurulacak olan yeni kabinede 7 bakan değişecek, yeni başbakan adayı ise Binali Yıldırım olacak.

Başbakanlık için birçok ismin ortada gezdiği bir sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızının nikahında Ak Parti'lileri takip eden Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, kurulacak yeni kabineye başbakan adayı olarak Binali Yıldırım'ın gelebileceğini söyledi. Selvi, kurulacak olan yeni sistemde etkin bir cumhurbaşkanı modeli düşünülürken başbakanın sadece model olarak görüldüğü bir sisteme doğru gidileceğini söyledi. Selvi, başbakan adaylarının kimler olabileceğine de değindi yazısında ''Binali Yıldırım'' dedi.

Selvi, yapılacak olan kongre sonrası hükümet ve parti yönetimi noktasında da kritik değişikliklerin olabileceğini işaret ederek kabinenin üçte birinin değişme durumu olabileceğini söyledi. Kulislerde gezen yazar, Ak Partiden 7 bakanın değişeceğini söyledi ve yeni kabineye dair fikirlerini aktardı.

Adı başbakanlık için de sık sık kullanılan Berat Albayrak'ın ekonomi bakanlığına getirilmesi gündemde görünüyor. Hükümet kurulurken de Davutoğlu değil de Cumhurbaşkanı Erdoğan daha etkin rol oynadığı için çok büyük değişiklikler beklenmiyor. Bununla birlikte yapılacak ufak değişiklikler kapsamında Davutoğlu istemediği için kabinede kendisine yer bulamayan Mustafa Şentop, Nurettin Canikli ve Nihat Zeybek'in ise kurulacak olan yeni hükümette görev almaları bekleniyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz