Kamudan Haber Haberleri Tümü

YÖK Başkanı Belli Oldu

Açık bulunmakta olan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına(YÖK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Yekta Saraç atandı. Yekta Saraç YÖK üyeleri arasında bulunmaktaydı.

 Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından verilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıkta bulanan YÖK Başkanlığı ve üyeliği için atamayı gerçekleştirdi.

Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadrosunda açıklık bulunan YÖK Başkanlığına 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 6'ncı maddesinin (c) fıkrası gereğince, Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ı YÖK Başkanı olarak atadı. Bununla birlikte 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 6'ncı maddesinin b/1 bendi uyarınca Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Demir'i YÖK üyeliğine getirdi.

Prof. Dr. Saraç Kimdir?

21 Mart 1963 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiş olan Yekta Saraç, 1981-1985 senelerinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ardından akademik kariyer için aynı üniversitenin Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalına araştırma görevlisi olarak kabul edildi.

İstanbul'da, 21 Mart 1963 tarihinde doğan Yekta Saraç, lisans eğitimini yılları arasında nde tamamladı. 3 Aralık 1985'te aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı'nda araştırma görevlisi olarak akademik kariyerine başlayan Saraç , 1987-1991 yılları arasında doktorasını tamamladı ve 25 Haziran 1992 tarihinde yardımcı doçent, 04 Ekim 1994'de doçent olarak 2000 senesinde profesörlüğe hak kazandı.

19 Ekim 2005’te YÖK Genel Kurulu üyeliğine seçilen Saraç, 6 Kasım 2014 tarihinden bu yana vekaleten YÖK Başkanlığına atanmıştır. Saraç’ın basılmış olan sekiz adet kitabı bulunmaktadır.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz