KPSS Haberleri Tümü

4C Personeline Verilecek Ek Ödemeler Açıklanıyor

Geçtiğimiz günlerde Danıştay’ın geçici işçilerin de ek ödeme alabileceği üzerine bir karar çıkartması tüm kanun ve yönetmelikleri alt üst etti.

 Danıştay ve yerel mahkemelerin ortaklaşa çıkarttıkları bir karara göre kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde belirtilmemesine rağmen 4C olarak bildiğimiz geçici işçi statüsünde çalışan devlet çalışanlarına da ek ücret ödenmesinin hak olarak yorumlanabileceği ve her personele ödenmesine rağmen geçici işçilere ödenmeyen ek ücretlerin anayasanın hakkaniyet ve eşitlik ilkelerine bire bir aykırı olduğuna karar verilmiş, bakanlar kurulunun bir an önce gerekli değişiklikleri yaparak ek ödemelerin verileceği alanlara 4C personelinin de eklenmesi gerektiği görüşü ağır bastı.

Herkesin bildiği üzere devlet memurlarına ödenecek ek ödeme ve tazminat miktarları ve hangi memurlara bunların ödeneceğine karar veren makam bakanlar kuruludur ve kurulun yaptığı yasal düzenlemelere göre herhangi bir düzenleme 4C işçilerine özel yapılmamıştır. Yani kanunlara göre işçilere ek ödeme yapılamaz. Fakat yargı kararları daha üstte olduğu için ve yargı da artık işçilere ek ödeme yapılmasını kabul ettiği için artık geçici işçi statüsünde çalışanların eli daha kuvvetlidir. Kurumlarından ek ödeme alamayan 4C personeli yargı yoluna başvuru yaparak haklarını talep edebilir. Mahkeme dilekçesine yüksek mahkemenin konu hakkında verdiği 4C’lilerin lehine kararını da kullanarak elini iyice güçlendirebilir. Hakkınızı aramaktan vazgeçmeyin sayın işçiler.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz