KPSS Haberleri Tümü

Bankalar İle İlgili Şikayetler Bitmiyor

Tüketicilerin en çok bankalardan yana şikayetçi oldukları, bankalar ile ilgili olumsuz birçok durum yaşıyor olmaları ve bankalara ait haksız uygulamaların varlığından duyulan rahatsızlığın çok fazla olduğu belirtiliyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı olan Mahmut Şahin de tüketicilerden en çok bankalar ile ilgili şikayetler aldıklarını dile getirdi.


Tüketici hakem heyetlerine ulaştırılan şikayetlerin büyük bir kısmının bankalara ilişkin olduğunu söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı olan Mahmut Şahin, gelen şikayetler arasında bankalar ile ilgili olanların oranından bahsetti. 2014 yılı için 5,5 milyon gelen şikayet arasından 4,5 milyon şikayetin bankalar ile ilgili olduğu, 2015 yılı için ise 3 milyon gelen şikayet arasından 2 milyon şikayetin bankalar ile ilgili olduğu belirtiliyor. Bu durum 2016 yılında da neredeyse aynı şekilde devam ediyor. 2016 yılının ilk 4 ayı içerisinde gelen şikayetlerin ise 3 bin 280 şikayet arasından 500 şikayetin yine bankalar ile ilgili olduğu yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı olan Mahmut Şahin, tüketicilerin en fazla mağduriyeti bankalar ile yaşadığını, banka ile ilgili gelen şikayetlerin diğer tüm sektörleri geride bıraktığını anlatırken, bankaların haksız işlemler yaptığını, insanlardan tuhaf konular ile ilgili paralar talep ettiğini ve tuhaf sebepler gösterek bir miktar ücret kestiğini, bu durumun da vatandaşların çok fazla tepkisini çektiğini aktardı. Bankalar ile ilgili şikayetlerin yüzde doksan gibi bir rakama ulaştığını söyleyen Şahin, bankalar ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz