KPSS Haberleri Tümü

Diyanet Personelinin Bazı Sorunları ve Çözümler

Diyanet personelleri için hazırlanan soru cevap kitapçığı Din Bir Sen tarafından yayınlandı. Diyanet personeli için pek çok soru cevap burada bulunabilir.

 Diyanet işleri başkanlığı personeller için sendika tarafından hazırlanan soru cevap kitapçığı yayına sunuldu. Bazı soruların ve cevapların yanıtını burada bulmanız mümkün. Örnek soru ve cevapları sitemizde yayınlamaktan mutluluk duyacağız.

Diyanette personel yönetmeliğinin gözden geçirilmesi gereklidir. Özellikle başvuru süreçleri büyük bir kağıt ve zaman kaybına neden olmaktadır. Günümüz şartlarına uygun bir yönetmelik gereklidir. Müezzinler sınavında başarılı olmalarına rağmen kadroya alınamamaktadır. Müezzinlerin de imamlık kadrolarına geçirilmeleri gerekmektedir. En az üç yıl görev yapmış müezzinlerin de hatiplik kadrosuna bir an önce katılması gereklidir. Üç yıl görev yapmış müezzinlerin d grubuna beş yıl görev yapanların c grubuna sekiz yıl görev yapanların b grubuna ve on yıldan fazla görev yapan personelin de sınavlara tabi tutulmaksızın a grubu camilerine atamasının yapılması gereklidir.

Diyanet işleri personeline lisans tamamlama hakkı verilmelidir. Pek çok diyanet personeli iki yıllık yüksekokullardan mezun olduktan sonra iki yıl daha okuyup dört yıllık lisans diploması almak istiyor. Bu nedenle çalışmalara hız vermeyi düşünüyor. Diyanet personeline lisans tamamlama hakkının çıkarılması gereklidir.

İşin ilginç yanı ise imamlarla müezzinlikler arasındaki mezuniyet şartlarının farklı olması. Bir imamın görevde yükselmesi için iki yıllık yüksekokul olması yeterli iken müezzinin yükselmesi için ilahiyat mezunu olması gereklidir.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz