KPSS Haberleri Tümü

Eskiden Öyle Şimdi Böyle

Samanyolu televizyonunun Gezi Parkı eylemlerine apaçık destek veren bir dizi fragmanı kısa zamanda sosyal medyada yankı buldu.

 Geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi Parkı eylemlerinde hükümet yanlısı haberleri ve camide içki içtiler tezini kanıtlamak amacıyla yaptıkları röportaj ve yayınlarıyla dizileriyle gündeme gelen Samanyolu Televizyonu şimdi yeni bir diziyle tabiri caizse hükümete “ayar” veriyor.

Yayınlanan dizinin fragmanını kısaca incelersek şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor. Üstleri başları yara bere içinde olan bir grup genç öksürerek ve gözlerini tutarak camiye giriyor. Camide o sırada görev yapmakta olan bir müezzin var ve bu müezzin gençlerin bu halini görünce onları camiye kabul ediyor. Gençler bu sırada müezzine teşekkür ediyor ve camiden ayrılıyor. Bir gün sonra müezzine cami içinde yaşananlar hakkında bilgi vermesi isteniyor ve müezzin olayları anlatıyor. Daha sonra polis ve diyanetten olduğu düşünülen bazı müfettişler ve yetkililer camiye geliyor. Camiye girdiklerinde korkunç bir manzarayla karşılaşıyorlar. Her yerde içki şişeleri dolu. Bunun üzerine müezzin soruşturma geçiriyor. Ancak müezzinin aklına takılan bir durum var: Gençler camiye geldiklerinde ellerinde içki şişesi yoktu ve bunlar büyük olasılıkla başkaları tarafından sonradan camiye getirilmiş şişelerdi. Müezzin duruma itiraz ediyor ve bu şişelerin önceden burada olmadığını söylüyor. Bunun üzerine polis ve diyanetten yetkililer müftüye dönerek diyor ki: Bu durum memleket meselesi haline geldi durumu müezzine anlatmadın mı? İşte bu durumda anlaşılıyor ki içki şişeleri bizzat polis veya istihbarat tarafından oraya konulmuş ve provokasyonu arttırmak amaçlı böyle bir olay yaşanmış. Zaten pek çok göstericinin de geçen yıl yaptıkları savunma bu şekildeydi.

İşin ilginç yanı ise şu: Geçtiğimiz yıl Samanyolu Televizyonu haberlerini bunun tam aksi tez üzerine gerçekleştiriyordu. Bir haber bülteninde muhabir ve kameraman camiye girerek camideki içki şişelerini çekmiş ve göstericileri de marjinal gruplar olarak tanımlamışlardı. Cemaat ve hükümetin 17 aralık sonrası yaşadığı kavgadan sonra Samanyolu televizyonunda yaşanan dizi ve haberlerdeki değişimler pek çok kişinin dikkatini çekiyor. Demek oluyor ki cemaatte her şey çıkar üzerine kurulu ve çıkarlar çatıştığı zaman birden geri dönüş yapabilirler. İki farklı videoyu da internetteki çeşitli video paylaşım sitelerinde izleyebilirsiniz.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz