KPSS Haberleri Tümü

Görme Engelliler Sınavı Değişiyor mu?

İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde eğitim alan 4 öğrenci görme engelliler için bir buluş gerçekleştirdi. 4 öğrenci tarafından görme engellilerin yazıları okumasını ve renkleri ayırt edebilmesi için bir bileklik yapıldı

Bu bileklik sayesinde görme engelli vatandaşlar braille alfabesinin de yardımı ile ortaya çıkan titreşimleri hissedecek ve bu durumun sonucunda ise yazıları okuyarak renkleri algılayabilecek.

İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gören 4 öğrenci tarafından gerçekleştirilen bu bilekliğin görme engellilerin hayatını daha kolay bir hale getireceği belirtiliyor. Görme engelliler için tasarlanan bu bileklil, dokunmatik özellike olan ekranı bulunan bilgisayarlara yüklenmiş olan braille alfabesi ile birlikte ortaya çıkan ve yayılan titreşimlerin kişinin hissemesi sağlanarak engelli vatandaşın yazılan yazıları çok daha kolay bir şekilde okuyabilmesi ve renkleri birbirinden ayırt edebilmesi söz konusu olacak.

4 öğrenci tarafından hazırlanmış olan bu proje, Türk Hava Yolları 5. Bursa Bilim Şenliği'nde Genç Mucitler adı altında finale kalmış bulunuyor. THY 5. Bursa Bilim Şenliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının düzenlemiş olduğu bir etkinlik olarak Türk Hava Yollarının ana sporsorluğunda Merinos Parkı içerisinde gerçekleştirilmiştir.

Tasarlanan elektronik bilet ile engelli insanların hayatının daha kolay bir hale geleceği ve okuma yazma konusunda kendilerini daha fazla geliştirebilecekleri belirtiliyor. Bilekliğin maliyetinin de 30 lira tutarında olduğu bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz