KPSS Haberleri Tümü

İşte IŞİD'in Türkiye'deki Hedefleri

Son günlerde Kilis'e yönelik roket saldırılarıyla gündeme gelen IŞİD, kontrolü altındaki camilerde verdiği hutbelerde Türkiye'de hedef bölge olarak Gaziantep, Nizip, Karkamış ve Kilis bölgelerini hedef alacaklarını söyledi.


Özellikle son günlerde Kilis bölgesinde halka yaşattığı korku ile gündeme gelen terör örgütü IŞİD, Türkiye'ye yönelik bazı farklı eylemlerin hazırlığında olduğunu geçtiğimiz Cuma günü camilerde okuttuğu hutbelerde açıkladı. IŞİD, Türkiye'de belirli bölgeleri kendilerine açıkça hedef olarak gördüklerini söyledi.

Güvenlik güçleri kaynaklarından alınan bilgilere göre IŞİD, Suriye'de süren iç savaşı Türkiye sınırlarının içerisine doğru genişletmeyi hedefliyor. Yaptığı canlı bomba eylemlerinin yanı sıra adam kaçırma, derneklere ve kültür merkezlerine saldırılar gibi eylemler planladığını belirlenen IŞİD, alınan bilgilere göre Türkiye'den de bünyesine birçok militan katıyor. Türkiye'den ''hicret'' adı altında Suriye'ye giden militanlar, IŞİD'in askeri kamplarında eğitim alıyorlar ve bomba uzmanı, sabotajcı, suikastçi olarak yetiştirilerek bölgenin huzurunu bozmak için çaba sarf ediyorlar. Örgüt bünyesinde yetiştirilen bazı militanların, eylem hazırlığında olduğu ve yöneticilerinden talimat bekledikleri düşünülüyor.

Hazırlanan rapora göre IŞİD, kendi düşüncesine uzak olan grupları Müslüman olsalar dahi Kafir ilan ediyor. IŞİD,  Türkiye gibi demokratik yönetim sistemine sahip olan ülkelerin Küfür Devleti olduğunu düşünüyor ve bu sebepten dolayı bu ülkelerde imamların arkasında namaz kılınamayacağını, bu ülkelerde yaşayan Müslümanların ise yanlış yolda olduklarını söylüyor. Örgüt, kendisini Halife olarak ilan ettiği andan itibaren tüm Müslümanların Halifeye biat etmek zorunda olduğunun propagandasını, nüfuzu olan her bölgede sürdürüyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz