KPSS Haberleri Tümü

Kadınlara Doğumdan Sonra Part-time Çalışma Hakkı Tanınıyor

Kadınların iş hayatlarında oldukları dönemde hamile olmaları durumunda, doğum sonrasında part-time çalışabilme hakkına sahip oldukları biliniyor. Kadın işçi ve çalışan memurları kapsayan bu hak ilgili bilgilerin neler olduğu merak ediliyor.

 

Kadın işçi ve çalışan memurlar adına gerçekleşecek olan doğum sonrasında part-time çalışma hakkının ne zaman yürürlüğe girileceği de bu konu ile ilgili en çok konuşulan konular arasında bulunuyor. Bu hakkın birinci doğum sonrasında 2 ay şeklinde olacağı, ikinci doğum sonrasında ise 4 ay şeklinde olacağı belirtiliyor. Üçüncü doğum sonrasında ise part-time çalışma hakkının 6 ay boyunca sürebileceği belirtiliyor. Engelli çocuk sahibi olan kişiler ise her doğum sonrası için 12 ay part time şeklinde çalışabilmektedirler. Engelli çocuk evlat edinmek isteyen kişilerin de bu haktan yararlanması gibi bir durum söz konusu olmaktadır.

Kadınların iş hayatında olmalarının ülkenin geleceği için çok önemli olduğu bu dönemlerde, doğum gibi bir durumun olmasının iş hayatını ne şekilde etkileyebileceği konuşulmaktaydı. Fakat doğum sonrasında kadınlara verilen part-time çalışma imkanı ile kadınların doğum yaptıktan sonra ücretli olarak kullanmış oldukları izin haklarının son bulması durumunda part-time çalışma imkanını değerlendirmeye başlayabilecekleri bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında bulunuyor. Fakat part-time çalışma hakkını değerlendirmek isteyen kadın işçi ya da memura ayrıca bir süt izni verilmeyecektir.

Part-time çalışma imkanından yararlanmak isteyen kişilere İşsizlik Sigortası Fonu tarafından yarım çalışma ödeneği sağlanıyor. Bu ödeneğin günlük miktarının ise günlük asgari ücrete ait brüt tutar kadar olduğu belirtiliyor.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz