KPSS Haberleri Tümü

Kartı Kısıtlamak Ters Tepti

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın önerisiyle kredi kartlarındaki limit kısıtlamalarına rağmen bazı şehirlerde harcamaların daha da arttığı ortaya çıktı.

 Son yıllarda kredi kartı veya banka kredisi kullanmayan neredeyse yok gibi. Yapılan araştırmalarda milyonlarca vatandaşın bankalara kredi kartı veya çeşitli kredilerden dolayı borçlu olduğu ve bu borçlarından dolayı %10 gibi büyük bir kesimin icraya düştüğü belirlenmişti. Özellikle kredi kartı kullanımındaki bilinçsizlik yüzünden tüketiciler yorganı aşan harcamalar yaptı ve borçlarını ödeyemez hale geldi, iflas etti. Bunun üzerine hükümet harekete geçerek pek çok alanda taksit sınırlamasına gitti ve tüketicilerin kredi kartına daha az rağbet göstermesi amacıyla bir çalışma başlattı.

Özellikle elektronik alımlarında yüksek vadeli taksitlerden dolayı gözü dönen tüketiciler kredi kartı kullana kullana borçlu duruma düşmekteydi. Bu alanda yapılan taksit sınırlaması sayesinde alımların düştüğü görüldü. Ancak elektronik firmaları bankalarla anlaşarak kredi kartını egale edip yerine banka kredilerini ortaya koyunca sadece taksitin adı değişti.

Yapılan araştırmalarda kredi kartı limitlerinin düşürülmesi ve taksit kısıtlamasının yapılmasının ardından Doğu’daki illerde kredi kartı kullanımının ciddi oranda düştüğü tespit edildi. Bu güzel bir gelişme ancak ikinci gelişme ise şok edici. Kredi kartları yerine banka kredilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte büyük şehirlerde kart kullanımı ve kredi kullanımında geçmişe göre dört kat artış yaşandı. Özellikle İstanbul’da kredi kartı kullanımı son yılların patlamasını yaşadı. Yetkililer kart kullanımında her şeye rağmen yaşanan artışın nedenine bir anlam veremiyor. Gerek Ankara’da gerekse İstanbul’da kart borçları yüzünden icraya düşen kişi sayısı ise iki kat arttı. Ülkece bankalara borçlu hale getirildik. Maalesef ki kapitalist sistemin tüketim oyununa geldik. Lütfen siz de harcama yaparken bir daha düşünün ve gelecekte yaşayabileceğiniz sorunları dikkate alın.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz