KPSS Haberleri Tümü

Lisans Okuyanların Lise KPSS’si Kabul Olmayabilir

ÖSYM’den lisans öğrencilerine uyarı: Lisans okurken lise veya önlisans sınavına girdiyseniz sınavınız geçerli olmayabilir.

 Pek çok üniversite öğrencisinin hayali lise veya önlisans alanlarından KPSS’ye girip merkezi atamalarla atandıktan sonra hem okuyup hem çalışmaktır. Bu amaçla her lise mezunları için KPSS’nin yapıldığı yıl yüz binlerce üniversite öğrencisi sınavlara girerek şansını denemekte ve yüksek puan alanlar da merkezi atamalara başvuru yapmaktadır. Ancak bu durumda olan bazı lisans öğrencilerinin atamaları yapılmamakta veya girdikleri sınavlar geçersiz sayılmaktadır. Bu konu hakkında ÖSYM’ye yapılan çeşitli başvurular üzerine kurumdan bir yazılı uyarı açıklaması geldi.

Kurumdan yapılan açıklamada öğrencilerin özellikle de lisans okuyan öğrencilerin dikkatli olmaları talep edildi. Sınava başvuru koşulları tekrar hatırlatıldı ve lisans okuyan öğrencilerden mezuniyete yakın olanların girdiği KPSS’nin geçersiz olabileceği ve bu alanda atamaları yapılsa bile ileride yapılan bu atamaların geçersiz olabileceği belirtildi. Konu hakkında ayrıca bir sonuçlanmış dava bile bulunuyor. Davaya göre 2006 yılında lisans son sınıftayken lise mezunları için yapılan KPSS’ye giren ve memur olarak atanıp yıllarca çalışan bir aday sırf mezuniyete yakın olduğu için geçersiz sınava girdiği yönünde mahkemeye verilmiş ve adayın işine son verilmişti. İşte bu nedenle ÖSYM yaptığı uyarıda lisans okuyanların alt mezuniyetlerden sınavlara girmelerinin sakıncalı olduğu söyleniyor.

Genel uygulamaya göre lisans bölümlerinde okuyan üçüncü ve son sınıf öğrencileriyle daha yukarıdaki öğrenciler lise veya önlisans mezunları için yapılan KPSS’ye katılamıyor. Katılıp atansa bile atamaları geçersiz sayılabiliyor. Bu öğrencilerin lisans bölümünden mezun olma olasılıkları yüksek olduğu için kurum tarafından lise sınavlarına girmeleri uygun bulunmuyor. Bu öğrencilerin artık kendi alanları olan üniversite mezunları için düzenlenen KPSS’lere katılması gerekiyor. Aynı şekilde önlisans mezunları lise bölümü sınavlarına giremezken lise mezunları da mezuniyete yakın olmadıkları sürece sınavlara giremiyor veya girdikten sonra yaş ve mezuniyet şartını doldurmayı bekliyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz