KPSS Haberleri Tümü

Tablolara Bakmayan Müdüre Soruşturma

Ankara Resim ve Heykel Müzesi’ndeki tabloların çoğunluğunun sahte olduğu ortaya çıkınca eski müze müdürü gözaltına alındı. Tabloların akıbeti merak ediliyor.

 Türkiye’nin en büyük sanat müzelerinden biri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi’ndeki tablolarda yapılan incelemeler sonucu eserlerin %70’ten fazlasının sahte olduğu tespit edilmişti. Aslında yıllar önce bu durum tespit edilmesine rağmen olay hakkında soruşturma henüz yeni başladı. Ankara Emniyeti bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışan eski müze müdürü de dahil olmak üzere 9 müze çalışanını gözaltına aldı. Daha sonra yapılan incelemelerde gözaltı sayısı ikiye katladı ve on sekiz kişi tutuklandı. Tutuklananların tamamı Kültür Bakanlığı’nda yönetici veya Ankara Resim Heykel Müzesi’nde şu an çalışan veya önceden çalışmış memurlar. Tabloların sahteleriyle değiştirildiği iddiaları gündeme düşünce sorumlu olarak eski müze müdürü gösterildi.

Müze müdürü ve çalışanların verdiği ilk ifadelerde tabloların çok eski zamanlarda değiştirildiği söyleniyor. Özellikle askeri darbe dönemlerinde ordunun yönetime el koyduğu zamanlarda sadece başbakanlık değil tüm bakanlar askeri yönetim içinden seçilmekteydi. 1980 darbe döneminde yaşanan gelişmeler sonucunda Kültür Bakanlığı’na atanan askeri kökenli yöneticiler kendilerine veya eşlerine, diğer komutanlarına bu müzeden tablo ve heykel hediye ettiği ve aynısının yenileriyle değiştirdiği söyleniyor.

Tutuklamalar sadece Ankara’daki müzelerde Eskişehir, Mersin ve İstanbul’daki müzelerdeki çalışanlara da yansıdı. Buralarda çalışan personelde bağlı bulundukları illerdeki cumhuriyet savcılıkları tarafından sorgulanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgili personellerin çalıştığı müzelere müfettiş, arkeolog ve resim heykel uzmanlarını göndererek bir denetim yaptıracak. Diğer müzelerdeki resim heykel ve tarihi eserlerde de sahtecilik yapılıp yapılmadığı merak ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan müze soygunları sonucunda tarihi eser kaçakçılarının müzelerdeki eserleri sahteleriyle değiştirdiği ortaya çıkmıştı. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz