KPSS Haberleri Tümü

TOKİ Tarihi Yapıları Tekrardan İnşa Ederek Geleceğe Taşıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi kısa adı ile TOKİ, Türkiye'de bulunan ve yıkılmak üzere olan tarihi yapıları tekrardan inşa ediyor. Tarihi yapılara sahip çıkmak ya da o yapıları güçlendirmek kültürel değerlere sahip çıkmak anlamına gelerek bu tarihin geleceğe taşınmasının önemli olduğu belirtiliyor.


TOKİ Başkanı olan Ergün Turan, TOKİ'nin tarihi yapılar ile ilgili bu projesine ilişkin bir konuşma yaptı. Sosyal konut üretmek konusunda birçok çalışma yaptıklarını fakat sadece sosyal konut üretmek ile ilgili çalışmalar yapmadıklarını belirten TOKİ Başkanı olan Ergün Turan, aynı zamanda kültürel değerlere ve mirasa da sahip çıkmak adına çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi. Türkiye'de birçok unutulmuş, neredeyse yıkılmak üzere olan, eskimiş ve bakımsız birçok tarihsel değerlerin olduğunu söyleyen TOKİ Başkanı olan Ergün Turan, bu değerlerin tekrardan milletimize kazandırılması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi. Bu yüzden de gerekli çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Ergün Turan, sosyal konut projeleri ile kentsel dönüşüm ile ilgili yürütmüş oldukları bu çalışmalarda tarihsel mimariden esinlendiklerini ve geliştirdiklerini belirtti.

Milletimize ait kültürel değerler ile tarihi yapıların sosyal konut üretimine yansıması, insanların daha fazla kültürel ve tarihsel mirasına sahip olabilmesi imkanını yaratacaktır. Ayrıca yerin altında bulunan tarihi yapıların da TOKİ sayesinde ortaya çıkartılmasının ve keşfedilmesinin sağlanmasının söz konusu olduğunu belirten TOKİ Başkanı Turan, kutsal mekanları koruyu restore ettiklerini dile getirdi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz