MEB Personel Haberleri Tümü

Bir Günlük Gözaltının Maliyeti

Ege 78'liler Derneği Başkanı ve Tükenmez Dergisi İzmir temsilcisi Servet Ali Çınar, bundan 2 yıl öncesinde Sivas Madımak Oteli olaylarının 21'inci yıldonümü için yapılan etkinliklere katılmıştı. Etkinlik sırasında polisin de müdahalesi ile bazı istenmeyen olaylar yaşanmıştı. Servet Ali Çınar, bu olaylara müdahil olduğu gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınmıştı. Çınar, konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı'na 5 bin liralık bir tazminat davası açmıştı. İzmir 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın ardından mahkeme, Çınar'a gözaltında kaldığı süre için 100 lira, avukatına ise vekalet ücreti olarak 3 bin 600 lira ödenmesine karar verdi.

 

İzmir'de 2 Temmuz 2014 tarihinde Basmane Meydanı'nda bir grup, Sivas Madımak Oteli'nda yaşanan olayların yıldönümü sebebiyle anma yapmak amacıyla toplanmıştı. Buradan Konak Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis izin vermeyince ortalık karışmıştı. Burada çıkan olaylarda toplamda 9 vatandaş gözaltına alınarak ifadelerine başvurulmuş, sonrasında sabah saatlerinde serbest bırakılmışlardı.

Ege 78'liler Derneği Başkanı ve Tükenmez Dergisi Temsilcisi Servet Ali Çınar, müdahale esnasında polis tarafından darp edildiğini iddia etmişti. Gözaltı olayından 24 gün sonra Çınar'a İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet, görev başındaki memura hakaret, kamu malına zarar verme suçlamalarından soruşturma başlatıldığı bilgisi verildi ve Çınar, ifadesi için Emniyet Müdürlüğü'ne çağırıldı.

Gözaltına alınan 9 vatandaşın mahkemesinde hepsinin beraatine karar verildi. Ancak olayın peşini bırakmayan Çınar, hakkında olaylar sırasında yazılan bir cezayı da kaldırtmakla birlikte gözaltında kaldığı süre için de 100 lira tazminat almaya hak kazandı. Mahkemenin kararı bu yönde verilen ilk karar olması sebebiyle emsal olma niteliği taşıyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz