MEB Personel Haberleri Tümü

Çocuklarda da Marka Takıntısı Oluşabiliyor

Son dönemlerde birçok insanın marka takıntısı olduğu bilinmekteydi fakat bu takıntı artık çocuklar üzerinde de görülebiliyor. Bu yüzden çocukların alışveriş ve marka konusunda doğru yaklaşımları öğrenmeleri önem taşıyor. Bu durumda da ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor.

 Ailelerin çocuklarına alışveriş ve marka konusunda nasıl bir tavır sergilemeleri gerektiği merak ediliyor. Çünkü birçok anne ya da baba çocuklarında marka takıntısı başlamış olmasından şikayetçi oluyor. Bazı anne ya da babalar ise bu durumun farkında bile olmuyor. Farkında olsa dahi bu durumun çocuğa zarar verebileceği ihtimalini düşünmüyor. Dr. Özgür Bolat, Uzman Psikolog Ayşegül Moral ile Marka ve İmaj Danışmanı olan Elif Tatlı bu konu ile ilgili bir takım bilgiler vererek bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Çocuklarda marka algısının nasıl geliştiğinden bahseden uzmanlar, marka ve çocuk ilişkisini inceliyor. Marka ve İmaj Danışmanı olan Elif Tatlı aynı zamanda bir anne olarak çocuk ve marka ilişkisinin nasıl olması gerektiğinden bahsetti. İnsanların henüz kimliği oluşmamışken markalara bağlı hale gelmesini zararlı bulduğunu savunan Elif Tatlı, marka bilincinin erken yaşta oluşması kişinin kimliğinin bulamamasına ve marka medyasında kaybolmasına neden olduğunu belirtirken kendi çocuğunun da oyuncaklar dışında herhangi bir marka takıntısının olmamasından mutlu olduğunu dile getiriyor. Elif Tatlı, markaların reklamlarında duygusal unsurlara yer verildiğini ve bu durumdan çocukların çok çabuk etkilendiğini dile getiriyor.

Eğitim Bilimci ve Yazar olan Dr. Özgür Bolat ise ailelerin bir şeyi satın alırken ihtiyaca yönelik alması gerektiğini çocuklarına anlatması gerektiğini savunuyor. Ailelerin çocukları üzerinde finansal okuryazarlık bilincini geliştirmelerine gerek olduğunu savunan Dr. Özgür Bolat, bu durumda çocuğun istek ve ihtiyaç arasındaki farkı anlayacağını söylüyor.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz