MEB Personel Haberleri Tümü

Gelibolu'ya Daha Fazla Ziyaretçi Çekilecek

Ülkemizin ve milletimizin geçirmiş olduğu en zorlu sınavlardan birisi olan Çanakkale Savaşları'na evsahipliği yapmış Gelibolu Yarımadası'nda düzenlemeler yapılması hedefleniyor.

Yapılan düzenlemeler ile birlikte millettimiz için tarihi önem taşıyan bölgeye olan ilginin de artması bekleniyor. Çanakkale Savaşı, Türkiye tarihinin anlaşılıp yorumlanabilmesi açısından çok önemli ve kritik bir bölge. Bu sebepten dolayı bölgeye ziyaretlerin artması sayesinde vatandaşların da yakın geçmişleri konusunda daha fazla bilgiye sahip olmaları hedefleniyor.

Gelibolu Yarımadası'nda yapılan çalışmalarla birlikte Türkiye çapından bölgeye gelecek olan ziyaretçilerin de artması hedefleniyor. Bölgeye her yıl ülkenin farklı illerinden birçok insan akın ediyor ve şehitlerin ruhlarına dualar ediyorlar. Özellikle göğüs göğüse çarpışmaların yaşandığı bölgeler olan Şahin Dere Şehitliği, Conkbayırı, Şehitler Abidesi, 57 Alay Şehitliği gibi bölgeler, ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. Savaşın yaşandığı bölgelerin yanı sıra Atatürk'ün savaş için harekat planlarını düzenlediği Bigalı köyündeki ev, Seyit Onbaşı Anıtı gibi bölgeler de ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor. Geçtiğimiz yıl Çanakkale'de hem Avusturalyalılar, hem de Türkler tarafından savaşın 100. yılı etkinlikleri düzenlenmişti. Bu etkinliklerin ardından yerli ve yabancı turistin de bölgeye olan ilgisi arttı.
Ülkenin kuzeyinden, güneyinden, doğusundan, batısından ve her yaştan, her anlayıştan insan, Çanakkale'ye gelerek buradaki savaşta şehit olmuş 250 binden fazla insanı hatırlama, onların ruhlarına dualar etme fırsatı yakalıyorlar. Bölgeye gelen yabancı ziyaretçiler ise Anzak Koyu, Kanlı Sırt Siperleri gibi bölgelere gelip buralarda bulunan yabancı mezarlıklarında savaşta kaybettikleri yakınlarına dua ediyorlar.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz