MEB Personel Haberleri Tümü

İş Kazalarına Sebep Olan Durumlara Önlem Alınacak

Türkiye, iş kazaları ile ölümlerde dünya genelindeki sıralamanın üst kısımlarında bulunuyor. Bu durumun önüne geçebilmesi ve iş kazaları ile ölümlerin ortadan kalkabilmesi adına 1 Temmuz tarihinden itibaren bir yasa uygulamaya konulacak.


İnsan hayatının her zaman bir işten çok daha önemli olduğu bu dünyada iş kazaları ile ölümlerin önüne geçilmesi şarttır. İstanbul ilinde gerçekleştirilen Uluslararası İşçi Sağlığı ve Güvenliği Konferansı kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konu ile ilgili bir takım açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işçilere yapılan sosyal hakların kısıtlanması ve iş kazalarına sebep olabilecek durumların ortadan kaldırılmaması ile elde edilen kazancın haram olduğunu dile getirerek iş güvenliği ile ilgili mevcut durumu gündeme getirdi. Türkiye'nin iş kazaları ile ilgili durumuna bakacak olursak, 1 Ocak 2014 arihinde yürürlüğe girmiş olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile önemli mesafeler almış olduğu sonucuna ulaşabilmekteyiz. Fakat söz konusu kanunun önemli olarak belirtilmiş olan bir bölümünün 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle başlayacağı bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

50'den az işçi çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren yerlerde hekim ve uzman istihdamının sağlanması 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren başlamış bulunuyordu. 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle başlayacak olan uygulama ise az tehlikeli sınıfına giren işyerleri ile kamu kurumlarında uygulanacak. Bu demek oluyor ki; bakkal, manav, apartman ve berberlerde bir takım önemli zorluklar söz konusu olacak. Bu durumda her kamu kurumlarının da buna uyması gerekli olacak.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz