MEB Personel Haberleri Tümü

Kilis'teki Roket Broşürü Açıklaması

Kilis, neredeyse her gün IŞİD tarafından bombalanıyor. Yerli halkın bir kısmı Kilis'i terk etmiş durumdayken, bölgede kalan vatandaşları da önemli ölçüde panik sarmış durumda.

İnsanlar evlerini terk etmeye korkar durumdayken aynı zamanda evlerinde dahi huzurla oturamaz duruma geldiler. İnsanları bilinçlendirmek amacıyla AFAD tarafından hazırlanan roket mermisi düşmesine ilişkin eylem planı içeren broşürler, toplumun bazı kesiminin tepkisini toplamıştı. Tepki gösteren kişiler, broşürlerin basılıp dağıtılmasına ''buna alışmamız mı gerekiyor'' diyerek tepki göstermişti.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay, yayımlanan broşürlerle ilgili olarak seçilen kelimeler ve resimlerde hata olabileceğini kabul ettiklerini, ancak AFAD yetkililerinin bu olayla ilgili olarak ortaya koydukları emeğin de gözardı edilmemesinin gerektiğini ifade etti. Fuat Oktay, yayımlanan broşürün savaş ya da seferberlik gibi durumlarda AFAD tarafından alınan önlemler kapsamında hazırlanan bir broşür olduğunu söyleyerek broşürün tek amacının insanları bilinçlendirmek olduğunu ifade eti.

Oktay, broşürün çok önceden dizayn edildiğini hatırlatarak yaşanacak olumsuz bir olay karşısında herkesin ne yapacağını bildiğini bir anlayış oluşturmak için insanların bu broşürler aracılığıyla eğitildiğini söyledi. Oktay, sivil halkın eğitimi sayesinde sığınak olarak kullanılabilecek bölgelerin belirlendiğini ve bu sığınakların da nasıl hazırlanması gerektiğine dair bilginin insanlara verildiğini ifade etti. Broşürlerin sadece bireysel korunma ve alınabilecek tedbirlere dair bilgileri içerdiğini hatırlatan Oktay, broşürlerin kesinlikle Suriye tarafından atılan bombalara ilişkin bir açıklama ya da eğitim niteliği taşımadığını sözlerine ekledi.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz