MEB Personel Haberleri Tümü

Soma Faciasından Sonra Çalışanların Sayısında Değişiklik Olmadı

Türkiye'nin kömür üretimi konusunda en önemli merkezlerinden biri olan Manisa ilinde bulunan Soma ilçesi, yaşadığı faciadan önce de olduğu gibi şu anda da en çok istihdamını madenlerden elde ediyor.

Soma ilçesinde yaklaşık olarak yüz yıl boyunca kömür madeni işletildiği ve geçtiğimiz yıl içerisinde ise yaklaşık olarak 10 milyon ton miktarında kömür üretildiği bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Soma ilçesinde faaliyet gösteren beş maden ocağı bulunuyor. Soma'da hayatını sürdüren birçok kişi ise bu madenleri en önemli iş kapısı olarak görüyor. Hatta bu durum yalnızca Soma'da yaşayan kişilerin değil, çevre il ya da ilçelerde yaşayan kişilerin de ilgisini çekerek göç almasına sebep oluyor. Soma ilinin sahip olduğu nüfusun yüzde 35'i geçimini kömürden sağladığı para ile sürdürüyor.

Soma Kaymakamı olan Ahmet Altındaş bu konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada Soma ilçesinde madenciliğin en önemli geçim kaynağı olduğuna yer vererek, yaklaşık olarak 12 bin kişinin yer altında çalışarak hayatını sürdürdüğünü ve birçok kişinin de madene bağlı olarak faaliyet göstermekte olan sektörlerde çalıştığını ifade etti. Soma Kaymakamı olan Ahmet Altındaş, 13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen faciaya rağmen bu işi yapan kişilerin sayısında herhangi bir değişiklik olmadığından bahsetti.

Yaşanan facianın ardından madenciliğe alternatif olacak alanların ortaya konması adına gerekli çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Altıntaş, bu alan ile ilgili meslek geliştirme kurslarının açıldığını ifade etti.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz