MEB Personel Haberleri Tümü

Uyku Apnesi Öldürebiliyor

Uyku apnesinin insanlar üzerinde ani ölümlere sebep olduğu belirtiliyor. 10 saniyenin üzerinde nefessiz kalan kişilerin bu durumu bir saat içerisinde tekrar yaşaması halinde kişinin hayatının ciddi tehditler altında olduğu belirtiliyor. Medipol Mega Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı olan Doç. Dr. Murat Karaman, uyku apnesi ile ilgili bazı bilgiler verirken, insanları uyku apnesine karşı uyardı.


Uyku apnesi, insan hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Uyku apnesinin yüksek tansiyona ve kalp büyümesine sebep olmasının tanı sıra kalp atımında bir düzensizlik yaşanmasına da neden olduğu belirtiliyor. Medipol Mega Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı olan Doç. Dr. Murat Karaman, uyku apnesi ile ilgili farklı yöntemlerin var olduğunu belirterek önemli olanın uyku apnesine neden olan ya da artıran faktörlerin belirlenmesi gerektiğini savundu. Uyku apnesine neden olan ya da artıran faktörlerin belirlenmesi demek bu rahatsızlığın önlenebileceğini ifade etmektedir.

Doç. Dr. Murat Karaman, insanların günlük hayatta düzenli olarak spor yapmaları gerektiğini ve horlayan kişilerin de alerji ilaçlarını yatmadan önce almasının yanlış olduğunu belirtti. Uyku apnesinin günlük hayatta birçok olumsuz etkisinin olduğunu belirten Doç. Dr. Murat Karaman bu etkiler arasında sık idrar yapma, uykudayken ani ölüm, ani kalp durması, depresyon, psikolojik bozukluklar, davranış bozuklukları, hızla kilo alma, uykusuzluk hali, cinsel anlamda isteksizlik yaşama, diyabet, baş ağrısı ve ağız kuruluğu olduğunu söyledi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz