Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Asgari Ücret Tarifesi Belirlendi

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yıllık olarak belirlenen asgari ücretin net fiyatı belirlendi. Asgari ücret önümüzdeki yıl 922 TL olacak.

 Her yıl çalışanlara verilmesi gereken en düşük ücretin kanunlar uyarınca belirlenerek ödendiği ve işverenlerin bu belirlenen rakamın altında ödeme yapmasının yasal olmadığı asgari ücret yıllarca eleştiri konusu olmuştur. Çoğu çalışan asgari ücretin yeterince iyi bir şekilde belirlenmediğini ve bir işçinin asgari ücretle ailesini geçindirmesinin mümkün olmadığını söyler. Buna rağmen her yıl küçük küçük zamlanan asgari ücretler hiçbir çalışanı memnun etmez. Etmesi de mümkün değildir zira ülkemizdeki çalışanların yarısı bu ücretle yaşamlarını idame ettirmek durumunda kalan çalışanlardır.

Asgari ücret tespit komisyonu her yıl sonunda yaptığı belirlemelere göre yıllık asgari ücretin ne kadar olacağını brüt ve net olarak belirler. Yıl içinde ne kadar zam yapılacağını da tespit eder. Bu yıl için yapılan belirlemelere göre asgari ücret 2015 yılının ilk altı ayı için net 922 TL olacak. Yıl içinde %3+3 olmak üzere asgari ücrete yüzde altı oranında zam yapılacak. Zamların ardından asgari ücret önümüzdeki yıl sonunda net 950 TL olacak. Yani şu an 891 TL net ücrete sahip asgari ücret önümüzdeki yıl sonuna kadar altmış TL zamlanacak, 2016 yılında da aynı oranda zam yapılması durumunda asgari ücret ilk kez 1000 TL’yi geçecek. Asgari ücrete her altı ayda bir 30 TL zam yapılıyor. 30 TL’lik zam enflasyon dalgalanmasından dolayı bir iki ayda eriyip bittiği için çalışanlar bu zammı hiçbir şekilde beğenmiyor. Asgari ücret tespit komisyonu her yıl eleştirilerin hedefine oturuyor. Bu yıl yapılan belirleme de sanırız yeterli olmayacaktır. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz