Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Aylar Sonra Yargılama Başlayacak

Yüzlerce maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma için sorumlular yargılanacak. Savcılık soruşturma için gereken iddianameyi mahkemeye sundu.

 Manisa Akhisar cumhuriyet savcılığı tarafından 17 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da yaşanan maden kazasıyla ilgili olarak soruşturma açılmıştı. Adaletin yavaş ilerlemesi, delillerin toplanması, yüzlerce mağdurun ve şirket çalışanlarının ifadesinin alınması oldukça uzun sürdü. Aylar sonra iddianame savcılık tarafından hazırlandı ve mahkemeye sunuldu. Yüzlerce sayfa süren iddianamede mağdur olarak 301 maden işçisinin aileleri gösterilirken suçlu olarak da başta Soma Madencilik şirketi genel müdürü, yönetim kurulu başkanı ve üst düzey çalışanları olmak üzere Türkiye Kömür İşletmesi denetçileri ve madene ruhsat veren kamu çalışanları şüpheli sıfatıyla yargılanacak.

İddianame mahkemeye sevk edildi ve mahkemenin vereceği karar bekleniyor. Mahkeme hakimi iddianameyi kabul ederse yargılama resmen başlayacak. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamenin çıktısı alınınca yüzlerce sayfa tutuyor. Dile kolay yüzlerce işçi ailesinin ve şirket çalışanlarının ifadesi ayrı ayrı alınmıştır. İddianamede sekiz şirket yöneticisine tutuklu yargılama istemiyle dava açılırken 37 yönetici ve kamu kurumu çalışanına da kaçma ihtimali bulunmamasından dolayı 37 kişiye de tutuksuz yargılama istemli dava açıldı.

Bilirkişi sorgulamaları sonucunda maden içinde yer alan elektrik kaynağının patlaması sonucu madenin galerilerinde çökme meydana gelmiş, çökme sonucu vardiyada bulunan yüzlerce işçi toprak altında kalmıştır. İlgili trafonun eski olduğu, bakımının yapılmadığı, buna rağmen madene ruhsat verildiği ve çalışmaların devam ettirildiği, işçilerin yoğun çalışma şartları altında ezildiği, madeni işleten şirketin sıcaklık artışını görmesine rağmen gerekli önlemleri almadığı, mevzuatta zorunlu olmasa bile yaşam odasını maliyetlerden kaçınmak amacıyla yerleştirmediği ve bu yüzden yüzlerce işçiyi bile bile ölüme sürdükleri gerekçesiyle dava açıldı. Biz eminiz ki bu dava yıllarca sürecek ve adalet yine oldukça geç tecelli edecek. Ama umarız bu sefer hak eden cezasını bulacak.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz