Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Baskılar Sonuç Verirse Ek Derse Zam Olur

Öğretmen platformları ve sendikalar tarafından bakanlığa yoğun bir şekilde ek ders zammı konusunda baskı yapılıyor. Sonuç alınırsa hakkımızı alacağız.

 Öğretmenler yaklaşık bir yıldır ek ders ücretlerine bekledikleri zamları alamıyor. Bir öğretmenin ek ders ücreti saatlik dokuz TL. Yani bir öğretmen yaklaşık 40 dakika boyunca öğrencilerine dil döküyor ve karşılığında dokuz TL ek ders alıyor. İşte bu çalışma şartlarını beğenmeyen ve iyileştirilmesini isteyen sendika yetkilileri yaptıkları açıklamalarda ve art arda yaptıkları başvurularda ek ders ücretlerine zam yapılmasını talep ediyor. Genel olarak sendika yöneticilerinin beklentisi ek ders ücretlerine yaklaşık %33 zam yapılması ve ek dersin saatliğinin 12 TL’ye çıkarılması. Baskılar sonuç verirse bakanlık yetkililerinin harekete geçerek gerekli düzenlemeleri yapabileceğine inanılıyor. Hatta ilk baskılar sonuç vermeye başladı ve nöbet tutan öğretmenlere nöbetlerinin karşılığı olarak dört ek ders ücreti ödeneceği belirtilmişti.

Aynı durum normal ek ders ücretlerinde de yaşanabilir. Bakanlık yetkilileri şu aralar oldukça uzlaşmacı davranıyor çünkü yakın bir zamanda genel seçim olacak ve yüz binlerce öğretmenin oyu siyasetçiler için oldukça önemli. Yani bu dönemlerde kopartılacak özlük hakkı imkanları öğretmenlerin refahını arttıracaktır. Şu süreç içinde hiçbir siyasetçi özellikle de iktidar partisi vekilleri ve bakanları memurları ve öğretmenleri sinirlendirmemek için çalışıyor.

Diğer istekler ise kısaca şöyle özetlenebilir: Bakanlığın açtığı haftasonu kurslarında öğretmenlere verilecek ek ders ücretleri normal ders ücretleriyle aynı. Bu nedenle öğretmenler haftasonundan feragat edip kurslara katılmak istemiyor. Kurslara öğretmen çekmek için ücretlerin arttırılması gerek. Ayrıca bakanlığın yaklaşık bir yıldır dillendirdiği ancak bir türlü hayata geçmeyen doğudaki öğretmenlere maaş tazminatı verilmesi konusu da bir an önce müzakere edilmelidir.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz