Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Bu Okullara Öğrenci Sınavla Öğretmen Sınavsız Alınıyor

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yaptığı bir değişiklik pek çok eğitimcinin tepkisini çekiyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliği geçtiğimiz hafta yayınlandı. Henüz taslak olan çalışmadaki pek çok maddenin öğretmenlerin aleyhine düzenlemeler içerdiği görülüyordu. Diğer konular hakkında tartışmalar süregelirken bir başka madde öğretmenlerin daha fazla dikkatini çekti. Geçmişte özel sınavlarla fen ve sosyal bilimler liselerine atanan öğretmenler artık sadece hizmet puanıyla bu okullara atanabilecek.

Bilindiği gibi fen ve sosyal bilimler liseleri ülkemizin önemli bilim adamlarını ve bürokratlarını yetiştiren liseler olarak bilinir. Bu okulların merkezi puan sıralamaları çok yüksektir ve sadece sınavlarda çok başarılı olan öğrenciler okullara kabul edilebilir. Bakanlık tarafından bu okullara özel önem verilir, ders kitapları, müfredatları ayrı hazırlanır. Bu sayede fen ve sosyal bilimler liseleri pek çok ulusal ve uluslar arası yarışmalarda derece kazandırmış ve milli eğitimin göz bebeği olmuştur. Bu nedenle bu okullarda öğretmen olarak çalışmak da kolay değildir. Bu okullarda çalışmak isteyen öğretmenlere zorlu bir sınav yapılır ve sınavda başarılı olan öğretmenlerin atamaları gerçekleştirilir. Yani bu okullara sıra dışı öğrencilerle birlikte sıra dışı öğretmenler alınır.

İşte bu düzenleme bakanlığın yeni yönetmeliğiyle birlikte artık değişiyor. Fen ve sosyal bilimler liselerine öğretmen atamaları için özel sınav maddesi yönetmelikten çıkartılmış. Bunun yerine artık hizmet puanı ve deneyim şartı getirilmiş. Yeni taslak maddeye göre bir öğretmen bu liselerde çalışabilmek için en az üç yıllık bakanlık bünyesinde çalışma tecrübesine sahip olması gerekiyor. Bu süreye aday öğretmenlik süresi de dahil. Daha sonra adayın kendi branşına ilişkin lisede boş kontenjan olması gerekiyor. Başvuru yapan adaylar arasından bu şartı sağlayanların hizmet puanları sıralanıyor ve puanı en yüksek olan öğretmenin ataması gerçekleştiriliyor. Sistemin yeterince şeffaf olmadığı ve hizmet puanının öğretmenlerin bu liselerde çalışma yeterliliğini tek başına ölçmediği üzerine karşı görüşler bulunuyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz