Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Devleti Yargı Yoluyla Soymak

Offshore bankacılık olarak bilinen yasal olmayan sisteme para kaptıranlar dava açarak alacaklarını faiziyle birlikte devletten tahsil edebiliyor. Konu hakkında bir yasal düzenleme isteniyor.

 Tasarruf mevduatı sigorta fonu başkanı tarafından ortaya çıkarılan gelişme sonucu meclis olaya el attı. Olaya göre yurtdışında yüksek faizlerle yüksek gelirler kazandırmayı vaat eden bazı bankalar mevcut. Bu bankalara genel olarak off shore bankalar deniyor ve yüksek faiz yüksek risk ilkesiyle hareket ediyorlar. Paranızı kullanırken hiçbir sorumluluk kabul etmiyorlar ve değişik fonlarda paraları değerlendirip riskli hisse senedi alım satımlarını yapıyorlar. Paranızın bu bankalarda katlanarak artması da bir ihtimal ama tamamen batması daha yüksek bir ihtimal. Buna rağmen sistemin yüksek faizine aldanan yatırımcılar paralarını yurtdışındaki bu bankalara yatırmaktan geri durmuyor. Genellikle bu bankalar ya tanınmayan ülkelerde ya da denetimlerin sıkı olmadığı ülkelerde bulunuyor ve dünyanın çoğu yerinde yasal değil. Zaten Türkiye’den bahsetmemize gerek bile yok.

Yatırımcılar yüksek kazanç sağlarım düşüncesiyle bu bankalara paralarını yatırıyor ve paraları battıktan sonra da ilginç bir sistem açığı bularak paralarını geri alabiliyor. Bu sistem açığı ise yargı kanadında bulunuyor. Yargıya başvuran yatırımcılar TMSF’yi dava ederek alacaklarını faiziyle birlikte alabiliyor. TMSF başkanı yaptığı açıklamada şimdiye kadar yüz milyonlarca dolarlık bir ödeme yapıldığını ve aralık ayında da yaklaşık 80 milyon dolarlık bir davanın sonucunun açıklanacağını söyledi. Bu paraların devlet tarafından ödendiğini ve ödemeler yapıldıkça devletin parasının gittiğine üzüldüğünü söyleyen TMSF başkanı yetkililerden konu hakkında bir yasal düzenleme yaparak açığı kapatmalarını ve artık bu sayede insanların haksız kazançlarının önüne geçmeyi istiyor

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz