Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Diyanet Öğrencileri Cemaatten Kurtarıyor

Diyanet Vakfı’nın uygulamaya geçirdiği yeni proje kapsamında cemaat evlerine benzer olarak öğrenciler için vakıf evleri kuruluyor.

 Yıllarca daha ucuz olduğu için cemaat evlerini tercih eden ancak bu evlerde çeşitli dini kitapları okuma ve faaliyetlere katılma baskısı altında kalan öğrenciler için artık alternatif bir ucuz çözüm var. Türkiye Diyanet Vakfı hükümetin paralel yapıyla mücadelesini destekler nitelikte bir karara imza attı ve vakıf bünyesinde öğrenci evleri açmaya karar verdi! Artık öğrenciler maddi durumları iyi olmadığı için cemaat evlerinde veya yurtlarında kalma zorunluluğu altında bulunmayacak. Her ilde en az bir ev açacak olan Türkiye Diyanet Vakfı birkaç yıl içinde on binlerce öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Evlerin düzeni ise tıpkı bir cemaat evinde olduğu gibi olacak. Evin kirası Diyanet Vakfı tarafından karşılanacak. Mobilya ve beyaz eşyalar Diyanet Vakfı tarafından temin edilecek. Evde kalan öğrenciler sadece aylık yemek ve fatura ücretlerini ödeyecek. Yani öğrenci başına oldukça cazip bir fiyata evde kalacak. Evin durumuna göre öğrenci sayısı belirlenecek. Ancak en az iki  oda bir salon evde dört öğrencinin yaşayacağı düşünülürse üç oda bir salon evlerde altı öğrencinin kalmasına olanak tanınacak. Dolayısıyla öğrencilerin ev harcamaları cemaat evlerinden bile daha düşük olacak.

Yine cemaat evlerindeki koruyucu mantığı burada da devam edecek. Sadece cemaat evinde öğrencileri denetleyen abi ablalar yerine Diyanet Vakfı bünyesinde çalışan gönüllü imam, müezzin ve kuran kursu öğretmenleri öğrencilere yardımcı olacak, onlara destek verecek, evin düzeninden sorumlu olacak. Halihazırda şu anda bile birkaç ev açılmış durumda. Evlerin düzenli bir şekilde işlediği görüldüğü takdirde tüm ülke genelinde yüzlerce ev kiralanacak ve bu evlere öğrenci kabul edilecek. Yetkililer ev açmanın amacının tüm Diyanet yurtlarının sonuna kadar dolu olması ve talebin artık karşılanmamasından kaynaklandığını söylüyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz