Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

EBOLA Virüsünden Korkmaya Gerek Yok

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu toplumumuzda EBOLA virüsüne karşı büyük bir önyargı ve korku oluşturulduğunu söyledi. Türkiye’de bu virüsün görülme riski çok düşük dedi.

 Ak Parti Muş İl Başkanlığı toplantısına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu basın mensuplarına son zamanlarda Türkiye’yi ve Avrupa’yı tehdit eden önemli iki hastalık olan Ebola ve Mers virüsleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’de görülme riskinin çok düşük olduğunu söyleyen Müezzinoğlu halkımızın korkmasına gerek olmadığını bakanlık olarak gerekli önlemleri aldıklarını açıkladı. Ebola ve Mers virüsleriyle ilgili bakanlık olarak gerekli tüm işlemlerin yapıldığını, özellikle Afrika civarından veya Hac’dan dönen vatandaşlara havaalanında testler uygulanarak Ebola virüsünün ülkeye girişini önlemeye çalıştıklarını belirtti. Sınır kapıları ve havaalanlarında gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını söyleyen Bakan Müezzinoğlu halkımızın bu hastalıklara karşı korkmasına gerek olmadığını söyledi.

Şimdiye kadar sadece yurtdışından gelen ve transit geçiş yapacak iki kişide Ebola hastalığına benzer belirtilerin olduğunu ancak yapılan tedavilerde Ebola’ya rastlanmadığını belirten Bakan Müezzinoğlu aynı zamanda büyükşehirlerin tümünde hastanelerde gerekli departmanların kurulduğunu ve her türlü acil vakaya karşı ekiplerin koordine edildiğini söyledi. İki virüsle ilgili çalışmaların Dünya çapında devam ettiğini belirten Müezzinoğlu Türkiye olarak bakanlık bünyesinde tüm görevlendirmeleri ve önlemleri aldıklarını, virüsün ülkeye bulaşmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Ebola ve Mers virüsleri son bir yıl içinde Afrika’da başlayan ve kısa sürede tüm kıtaya yayılan ölümcül bir hastalık olarak biliniyor. Bulaştığı kişilerde gribe benzer belirtiler oluşturan virüs kesin olarak laboratuar testlerinde belirlenebiliyor. Hastalık yeni başladığı için henüz bir tedavi yöntemi ve ilacı yok. Bu nedenle şimdiye kadar hastalığın bulaştığı kişilerden hiçbiri virüsten kurtulamadı. Virüsün yayılma sahaları arasında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok coğrafya var. Türkiye tam merkezi konumda olduğu için yayılmanın başlayacağı ilk ülkelerden biri olarak görülüyor. Bu nedenle Afrika yönünden Türkiye’ye gelen veya Türkiye üzerinden transit geçiş yapan yolculara havaalanlarında kurulan sağlık birimleri tarafından tedavi yapılıyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz