Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

GBT Kontrolleri Sayesinde Suç Azaldı

Son aylarda farklı illerde yaşanan terör olayları sebebiyle Türk polisi, ülke içerisindeki güvenlik seviyesini en üst noktalara çıkarmış durumda.

Özellikle İstanbul'a giriş yapmak için kullanılan tüm yol, liman, otogar ve garlarda güvenlik seviyesi en üst düzeyde tutuluyor ve polisler 7 gün 24 saat vatandaşları genel bilgi taraması (GBT) işlemine tabii tutuyor. Bu durum, ildeki suç oranlarında da ciddi düşüş olmasını sağladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bu yıl kentin doğu ve batısında olmak üzere toplam 9 karayolunun yanı sıra otogar, liman ve tren garları gibi şehre giriş yapılabilecek her türlü noktada yoğun denetim önlemleri almaya başladı. Yılın ilk 3 aylık bölümünde kentin tamamında yaklaşık 4 milyon 485 bin 380 kişiye GBT kontrolü yapıldı. Kontroller sırasında haklarında terör, asayiş, narkotik ve kaçakçılık gibi suçlardan arama ya da yakalama kararı bulunan 27 bin 190 kişiye işlem yapıldı. Bu kişilerden 15 bin 285'i ise gözaltına alındı. Gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılan kişilerden ise 5 bin 320'si çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Polis, yaptığı denetimlerde 610'u kuru sıkı olmak üzere bin 730 tabanca, çok sayıda mermi, uyuşturucu madde ve kaçak ürünler tespit etti ve bunlara el koydu. Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı rutin denetimler sırasında konuşan sürücü Ozan Bora, vatandaşın da polisin uygulamasından memnun olduğunu hatırlatarak İstanbul'un kalabalık bir şehir olduğunu, bu sebepten dolayı da içerisinde yaşayan insanların da güvenliği göz önüne alınarak böyle uygulamaların yapılması gerektiğini ifade etti.
 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz