Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

IŞİD Savaş Taktiğini Değiştirdi

Son dönemlerde dünyanın tepkisini toplayan IŞİD örgütüne yapılan askeri faaliyetler sonucunda örgüt önemli derecede yara almış durumda. Suriye'de yürütülen savaşlar ve uluslararası koalisyonun da yaptığı hava saldırıları sebebiyle önemli derecede güç kaybeden IŞİD, taktiğini değiştirdi. Örgüt militanları giydikleri kıyafetleri çıkartıp sakallarını keserek halkın arasına karıştılar.

 

Önceleri tek tip kıyafet giyen ve uzun sakal bırakan IŞİD militanları, kıyafetlerini değiştirip sakallarını da keserek sivil halktan biri gibi görünmeye başladılar. Örgüt, son dönemlerde yaşanan saldırılar sebebiyle profesyonel askeri gücünü önemli ölçüde yitirmiş durumda. Bu sebepten dolayı örgüt, artık meydanda doğrudan savaşmak yerine intihar bombacıları ile saldırıyor.

IŞİD, özellikle son dönemlerde Kilis üzerine yaptığı saldırılarla Türkiye'nin de gündeminde. Örgüt bitme noktasına gelmiş olsa da yöneticiler, örgütü ayakta tutabilmek için çaba gösteriyor. Örgütün profesyonel asker kadrolarını kaybetmesi üzerine örgüt artık doğrudan savaşmak yerine intihar bombacıları kullanıyor. Örgüt yöneticileri, düşman gördüğü yerlerde özellikle sivil halkın yaşadığı bölümlerde masum halkı intihar bombacılarıyla hedef alıyor.

IŞİD, Suriye içerisinde de muhaliflere karşı yürüttüğü savaş taktiklerini değiştirmiş durumda. Çeşitli yöntemlerle kandırarak beyinlerini yıkadığı 15 yaş civarındaki küçük çocukların üzerine bomba yüklüyor. Kontrolü altındaki bölgeye muhaliflerinin girmesine müsade ediyor ve sonra bu çocukları kullanarak bölgede bomba patlatıyor. Bununla birlikte her yeri kurşun geçirmez malzeme ile kaplanmış araçları da muhaliflerin üzerinde akıllı bomba olarak kullanıyor. Aracı kullanan kişi, kendisine yapılan tüm ateşe rağmen aracı hedefine kadar götürüyor ve infilak ettiriyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz