Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

İşsizlik Fonu’na Büyük Yatırım

İşsizlik sigortası olarak da bilinen fona devletin katkısı milyarlarca TL’yi aşarken fondan faydalanan işsiz sayısı da her geçen gün artıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bugün asgari ücret artışından işsizliğe, memur ve işçilerin özlük haklarına son güncel gelişmelere kadar pek çok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu. Sayın bakanın yaptığı değerlendirmelerden biri de işsizlik sigortasından faydalanan kişi sayısındaki artış ve devletin fona yaptığı büyük katkı idi. Ak Parti iktidarı dönemindeki işsizlik sorunu hakkında açıklamalarda bulundu. İşkur bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda on iki yıl içinde iki buçuk milyon işsize iş verildiği ve meslek öğretildiği, 3 buçuk milyon kişinin ise sekiz milyarlık işsizlik sigortası fonundan ödeme aldığını söyledi.

İşkur’un istihdam kapasitesinin de gittikçe arttığını söyleyen sayın bakan son dört yıl içinde İşkur’un iş bulma performansının %15’te %25’e çıktığını söyledi. Ayrıca İşkur ve işverenler arasında yapılan sözleşmeler sayesinde daha çok istihdam oluşturmak için sigorta teşvik primlerini de yürürlüğe koyduklarını söyleyen bakan Faruk Çelik işverenden işini ilk kurduğu ve istihdam sağladığı bir veya iki yıl boyunca sigorta primi veya benzer bürokratik ücretlerin talep edilmediğini de sözlerine ekledi. Son olarak bütçede bakanlığın payını da değerlendiren Faruk Çelik, bakanlığa bağlı kurumlardan en fazla pay alacak kurumun her yıl olduğu gibi SGK olacağını ve 30 Milyar TL’lik yıllık bütçenin 27 milyarını SGK’ya, 2,5 milyarını İşkur’a, geri kalan yarım milyarlık ücreti de bakanlığın merkez ve yurtdışı teşkilatındaki personelin giderlerine ayıracaklarını söyledi.

Yaşanan maden kazalarına ilişkin değerlendirmesini de söyleyen Bakan Çelik iş kazalarının azaltılması için gerekli yasal çalışmaların hali hazırda yapıldığını ancak işverenlerin burada birinci derecede sorumlu olduğunu söyledi. Demek ki verilen yaptırımların yetersiz olduğunu söyleyen Faruk Çelik ileriki süreçte para ve hapis cezalarının arttırılacağını söyledi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz