Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Madenden Kara Haber Geldi

Ermenek’teki kömür madenini su basması sonucu madende mahsur kalan 18 maden işçisinden ikisinin cesedine ulaşıldı.

 Maalesef Ermenek’ten acı haberler gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta madende yemek yerken madeni su basması sonucu sular altında kalan ve kaçamayan madencilerin cesetlerine ulaşılmaya başladı. Enerji Bakanı Taner Yıldız olay yerinde yaptığı basın açıklamasında madende mahsur kalan 18 işçiden ikisinin cesedine an itibarıyla ulaşıldığını açıkladı.

Madencileri sağ veya ölü olarak aramaya çalışan ekipler günlerdir madende biriken suyu çekmeye çalışıyordu. Yüzlerce kişi 18 madenciyi dışarıya çıkarmak için seferber olmuştu ancak madencileri sağ çıkarmak çabalarının yetersiz olduğu sonucuna bugün ulaşıldı. Madende boğulan iki madencinin cesedine bu akşam saatlerinde ulaşıldı. Cesetleri bulunan 2 işçinin cansız bedenleri Ermenek Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Cesetlerin kimliğinin tespiti için tüm ailelerden kan tahlili alındı. Cesetlerin kimlik tespiti adına DNA testi yapılacak ve çıkan sonuçlara göre cenazeler ailelere teslime edilecek.

Enerji Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini belirtti. Madenin su basma tehlikesi olmasına rağmen hala çalıştırılmasının nedeni üzerine sorulan sorulara gerekli araştırmalar devam ediliyor sorumlular cezalandırılacak şeklinde bir yanıt veren bakan madende arama kurtarma çalışmalarının zor şartlar altında yapıldığını, su baskını sonucu bazı galerilerde çökme ve toprak kaymalarının yaşandığını söyledi. Tüm işçiler bulunana kadar çalışmalar gece gündüz devam edecek.

Yetkililerin pişkin bir şekilde doğal afettir şeklindeki açıklamaları, bakanın bir yıl içinde yaşanan iki büyük maden kazasına rağmen istifa etmemesi, hükümetin torba yasa ile birlikte madencilerin özlük haklarını arttırıp madenlerde denetimleri arttırmasına rağmen güvenlik önlemlerinin ne kadar yetersiz kaldığının ortaya çıkması, su baskını tehlikesinin bilinmesine rağmen madencilerin her gün ölüme gönderilmesi, maden çalıştırılamaz raporunun bulunmasına rağmen 15 gün önce işletmeye kaçak olarak açılan madenin yetkililerinin hala dışarıda olması gibi zincirleri birleştirdiğimiz zaman Türkiye’de adalet olmadığının açıkça ortaya çıktığını görmekteyiz.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz