Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Memurlara Verilen Aile Yardımının Geleceği

Aile yardımı evli ve çocuklu memurların maaşlarına ek olarak aldığı ek göstergeyle hesaplanan bir miktardır. Peki bu miktar gelecekte ne kadar değişecek?

 Memurlar aile yardımlarına yapılan zammın ne kadar olacağını merak ediyor. Aile yardımına ilişkin internette pek çok sitede değişik rakamlar gören memurların kafası karışıyor. Değişik rakamların ortaya çıkmasının sebebi aile yardımlarının genel bir hesaplamaya tabi tutulmasından kaynaklanmaktadır. Her sitede uzmanlar farklı kriterlere göre aile yardımını hesaplar. Kimi uzman bir çocuklu memuru esas alır kimi iki kimi üç. Bu nedenle aile yardımında farklılıklar görmeniz mümkündür.

Hükümetin açıkladığı aile yardımı miktarlarına göre önümüzdeki yıl aile yardımları kapsamında eşler için ödenen ücretlerde 4,93 TL, çocuk başına ödenen ücret ise 58 kuruş zamlandı. Yeni rakamları kısaca şöyle açıklayabiliriz: Bu yıl eş yardımı alan bir memur maaşına ek olarak 164,31 TL alıyorken önümüzdeki yıl 169,24 TL alacak. 6 yaşından küçük çocuklar için ödenen miktar çocuk başına 38,50 TL iken önümüzdeki yıl 39,08 TL, 6 yaşından büyük çocuklar için ödenen miktar ise 19,25 TL’den 19,83 TL’ye yükselecek. Bu da demek oluyor ki hükümet maaşlarda olduğu gibi aile yardımlarında da %3’lük bir zamma gitmiş. Yani önümüzdeki altı aylık süreçte de aile yardımlarına ikinci bir zam yapılması muhtemeldir.

Memurlar için ödenen aile yardımı ise şu şekilde hesaplanıyor: Aile yardımı 250 ek göstergeye tabidir ve bu göstergeye ait katsayı ile maaşın çarpımı sonucu çıkan sonuç memurun alacağı aile yardımını gösterir. Yukarıdaki değerler ise en düşük memur maaşına göre düzenlenmiş olup sayılarda artışlar yaşanabilecektir. Daha ayrıntılı bilgiyi maaş bordronuza bakarak da öğrenebilirsiniz.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz