Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Musevi Öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sorusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada Özel Ulus Musevi 1’inci Karma Ortaokulu öğrencilerinin bu dersi gördükleri için merkezi sınavda din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını yanıtlamak istedikleri ortaya çıktı.

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Özel Ulus Musevi 1’inci Karma Ortaokulu’nun isteği doğrultusunda düzenlenen din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını sadece bu okulun 8. Sınıflarında okuyan öğrencilerin cevaplandıracağını açıkladı. Diğer okullarda öğrenim gören Musevi öğrencilerin ise bu yıl da geçen yılki gibi sorulardan muaf tutulacağını sözlerine ekledi.

 Nabi Avcı yaptığı açıklamada ülkedeki tüm azınlık okullarına bir yazı göndererek hangi okulların merkezi ortak sınavlardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını yanıtlamak istediğini veya istemediğini tespit ettiklerini söyledi.

Bakanlık tarafından gönderilen bu yazıya cevap veren Özel Ulus Musevi 1’inci Karma Ortaokulu idarecileri okullarında bu dersin gösterildiğini ve bunun sınavlarının yapıldığını söyledi. Okul idarecileri merkezi ortak sınavda da öğrencilerine bu alandan soru sorulmasını istediklerini ifade etti.

Okul tarafından Bakanlığa iletilen bu talep üzerine 2014-2015 eğitim-öğretim dönemi Özel Ulus Musevi 1’inci Karma Ortaokulu 8’inci sınıfı din kültürü ve ahlak bilgisi dersi konu ve kazanımlarına ilişkin çalışma takvimi ve dağılım çizelgesi için çalışmalar yapıldı ve bu çizelge hazırlandı.

Nabi Avcı yapmış olduğu açıklamada ders ile ilgili konu ve kazanımların göz önünde bulundurulduğunu ve bu doğrultuda yapılacak olan merkezi ortak sınavlarda yalnızca Özel Ulus Musevi 1’inci Karma Ortaokulu öğrencileri tarafından cevaplanacak olan 20 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusunun hazırlandığını ifade etti. Diğer okullarda öğrenim gören Musevi öğrencilerin ve diğer azınlık öğrencilerinin din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından sorumlu olmayacağını da sözlerine ekledi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz