Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Ne Alırsanız Alın Mal Bildirimi Yapın

Memurlara en büyük ayak bağı olan al bildiri derdi bir türlü bitmiyor. Memur yaptığı her büyük alışverişi bildirmek zorunda.

 Aldığınız bir değerli eşya, maaşınız, gelirleriniz giderleriniz, varlıklarınız, evinizin kira geliri, arabanız, takılarınız, borçlarınız, kısacası tüm yaşamınız mal bildiriminde saklı. Bankanızda hesabınız mı var? Mal bildirimi yapmalısınız. Dededen babadan miras mı kaldı? Mal bildirimi yapmak zorundasınız. Bunun gibi daha pek çok durumda mal bildirimi yapmanız lazım. Yasalara göre memurun maaşının üç katını geçen her türlü alışverişinde mal bildiriminde bulunması gerekir. Her ne kadar bu alışverişi senet veya taksitle yapmış olsa bile bunu mutlaka belirtmelidir. Kazandığı her bir mal memur için önemlidir. Memurlar her zaman gözlem altındadır ve yaptıkları işlerden dolayı kendilerine menfaat sağlayıp sağlamadıkları denetlenir. Bunun en bilinen yöntemi ise mal beyanıdır. Mal beyanında bulunan memurlar için bir sorun yok ancak bilerek veya unuttuğu için mal beyanında bulunmayan memur yakalandığı takdirde büyük bir soruşturma geçirebilir ve son yaptığı mal bildirimi  ile şu anki hesapları karşılaştırılır. Memurun maaşıyla bunlara erişip erişemeyeceği hesap edilir ve ona göre bir ceza verilir veya verilmez. Mesela memur beş yıl önce bir mal bildirimi yapmış olsun. Bu mal bildiriminin ardından geçen sürede banka kredisi kullanarak ev sahibi olmuş olsun. Buna rağmen memur mal bildirimi yapmadıysa memurun tüm banka hesapları ve banka kredisinden ne kadar kullandığı, kaç taksitte ne kadar aylık ödediği hesaplanır. Eğer memurun gerçekten ödeme imkanı olarak kredi çektiği anlaşılırsa sıkıntı yok. Ancak çok büyük bir miktar çekerek maaşının geçimliğinden fazla ödeme yaptığı anlaşılırsa bu sefer daha büyük bir soruşturmaya tabi tutulabilir.

Bu yukarıda bahsettiğimiz büyük bir örnekti. Şimdi küçük bir örnekle de sorumuzu taçlandıralım. Memurun kredi kartıyla yaptığı büyük alışverişler de mal bildirimi  kapsamına dahil midir? Mesela kartla telefon, bilgisayar, koltuk takımı veya beyaz eşya gibi pahalı malzemeler almış olsun. Tekrar bahsettiğimiz gibi bir memur maaşının üç katını geçen her türlü harcamasını veya mal varlığını hemen bildirmelidir. Örnek verelim: Bir memurun aylık geliri 2000 TL ve memur kartla koltuk takımı alıyor. Koltuk takımının değeri 6000 TL. bu durumda memurun mal bildirimi yapmasına gerek yoktur. Bu rakamı geçen her türlü mal artışında mal bildirimi yapmak zorundadır ve bu artışı nasıl sağladığını da kanıtlamalıdır.

 

Yorumlar
  • mehmet

    öğretmenler maaşından bankada biriktirdiği parayı mal bildirinin de bulmak zorunda mı zorundaysa her 4 ay da bir mal bildirimi vermek zorunda bir de mal bildirim formunda sicil no yazıyor emekli sndığı 4/c sicil nosumu yazılacak

    cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz