Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Şubat Ataması Kesinlikle Olmalı

Atama bekleyen öğretmenler şubat atamasının olup olmayacağını merak ederken sayısal veriler ve ülkedeki öğretmen ihtiyacı aslında şubat atamasını zorunlu kılıyor.

 Atama bekleyen öğretmenler şubat atamasının olup olmayacağını merak ederken sayısal veriler ve ülkedeki öğretmen ihtiyacı aslında şubat atamasını zorunlu kılıyor. 

Öğretmenlerin atama sorunu artık atama bekleyen öğretmenleri isyan ettirmiş durumda. Atanamayan öğretmenler atanmak için kendilerini KPSS'ye adıyorlar ya da geçimlerini sağlayabilmek için ücretli öğretmen olarak ders başına 9 TL gibi cüzi bir ücret alarak çalışmaya razı oluyorlar. Ülkemizdeki öğretmenlerin düştüğü bu duruma baktığımızda gelecek nesillerimizi yetiştiren öğretmenlerimizin bunları hakedip etmediği ise tartışılacak bir konudur.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, şubat atamaları konusunda açıklamalarda bulundu ve şubat atamasının en azından bu sorunların biraz ortadan kalkması için kesinlikle yapılması gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl 64 bin ücretli öğretmen bulunduğunu bu yıl ise bu sayının 60 bine düştüğünü ifade eden Koncuk, artık sınıf öğretmenliğinden Matematik öğretmenliğine kadar tüm branşların ücretli öğretmeni olduğunu ve bu durumun oldukça vahim bir durum olduğunu vurguladı.

8. sınıf öğrencileri TEOG sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik, Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Fen ve Teknoloji gibi derslerden sorumlu olduklarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı sadece bu bölümlerdeki branşların atama işlemlerini gerçekleştiriyor olsa da bu branşlarda bile ülkedeki öğretmen açığı hala oldukça yüksek. 

Ayrıca bazı bölgelerde fazlasıyla sınıf öğretmenliği açığı bulunmaktadır ki sınıf öğretmenleri olmadan branş öğretmenlerinin hiç bir anlamı olmayacaktır. 

Tüm bu nedenlerden dolayı Şubat ataması kesinlikle yapılmalıdır ve artık biraz olsun öğretmen ihtiyacı kapatılmalı ve atama bekleyen öğretmenlerin yüzü güldürülmelidir. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz